На які зміни чекати ветеранам та ветеранкам після прийняття закону про ветеранське підприємництво, пояснюють у партії «Слуга Народу».
У партії «Слуга Народу» зазначають, що «Політика героїв» – один із найбільш відповідальних кроків Плану стійкості Президента України Володимира Зеленського. За актуальними прогнозами, після війни кількість ветеранів разом із членами їхніх родин досягне 5-6 мільйонів. Це велика кількість громадян, які потребуватимуть підтримки та уваги з боку держави й суспільства. За результатами опитувань, близько 60% ветеранів та чинних військовослужбовців хотіли б мати власну справу, самостійно відповідати за свій робочий час, зусилля та прибуток. Але на їхньому шляху постає низка перешкод — від бюрократії до численних обмежень, що перетворюють їхні починання на виклик. Тому створення належних умов для працевлаштування та самореалізації ветеранів є одним із ключових пріоритетів для влади.
««Політика Героїв» – інституційна гарантія того, що держава та суспільство завжди поруч із ветераном та його сім’єю», — наголошує Президент України Володимир Зеленський.
Закон про ветеранський бізнес
У партії «Слуга Народу» розповіли, що нещодавно Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт про ветеранське підприємництво, який має на меті створити сприятливі умови для підтримки підприємницьких ініціатив ветеранів. Законопроєкт здатен суттєво допомогти ветеранам адаптуватися, сприяти їхній професійній самореалізації та створити нові робочі місця, зміцнюючи економічний фундамент країни.
«Професійна самореалізація для захисників – це не лише можливість забезпечити себе та свої родини, але й необхідність повернутися до мирного життя, відчути себе потрібними та знайти новий сенс. Їхнє прагнення до підприємництва — це не просто бажання вести власний бізнес, це їхнє внутрішнє прагнення самостійно будувати своє майбутнє», — зазначила очільниця партії «Слуга Народу» Олена Шуляк.
Для кого цей закон
У партії «Слуга Народу» пояснили, що відповідно до проєкту закону, право на статус ветеранського підприємства матимуть як самі ФОП або самозайняті ветерани, так і члени їхніх сімей, члени сімей загиблих ветеранів або захисників. Також це стосуватиметься юридичних осіб, понад 60% членів якої є вищевказаними особами або вони володіють не менше 60% статутного капіталу.
«Таким чином підтримка стосуватиметься значної частини підприємницьких ініціатив українців і має шанси стати бустером для розвитку малого та середнього бізнесу. І це потрібний та правильний крок для добробуту всієї країни, про що свідчить і найкращий світовий досвід. До прикладу, у США ветеранський бізнес займає дуже суттєве місце. Понад 2 мільйони таких підприємств генерують близько 5% ВВП найбільшої економіки світу», — зазначила Олена Шуляк.
Практичні інструменти для ветерана-підприємця
В партії «Слуга Народу» розповіли, що новий законопроєкт передбачає різні види держпідтримки для ветеранів-підприємців. Зокрема фінансова, інформаційна та консультаційна підтримка, а також підвищення кваліфікації.
«Найперше йдеться про державні цільові, регіональні та місцеві цільові програми, програми розвитку для ветеранів. Це можуть бути гранти, пільгові кредити, компенсація відсоткових ставок за кредитами, підтримка у сфері лізингу тощо. Звісно, все залежить від умов таких програм та їхньої ефективності – і це важливе завдання для уряду, регіональної та місцевої влади», — наголошує очільниця політсили Олена Шуляк.
Ключовим є запровадження податкових механізмів стимулювання ветеранського підприємництва. Зокрема, це може бути зменшення окремих податків, податкові канікули, податкові кредити тощо. Також йдеться про спрощення бюрократії та послаблення держнагляду, наприклад, під час отримання дозвільних документів, скорочення строку процедур тощо, пояснили в партії «Слуга Народу».
«Важливо знати актуальні потреби ветеранів-підприємців, щоб вони не лише чули рішення зверху, а й мали голос у цих рішеннях. Саме тому при органах виконавчої влади та місцевого самоврядування мають бути створені консультативні або дорадчі ради. Досвід і бачення захисників можуть стати основою для стратегій та рішень, які реально працюватимуть, а не просто існуватимуть на папері», — переконана Олена Шуляк.
У «Слузі Народу» додають, що проєктом закону також передбачається створення єдиного веб-порталу, на якому буде зібрана вся потрібна інформація: які державні програми підтримки діють, які можливості є на регіональному та місцевому рівнях, які конкретні кроки допоможуть почати чи розширити свою справу, як залучити інвестиції, де знайти партнерів та як вигідно представити свій бізнес.
Крім того, держава буде підтримувати ветеранів-підприємців у навчанні та розвитку, зокрема у перекваліфікації. Це і сучасні освітні програми, і методична допомога для зростання бізнесу, і можливість участі у програмах обміну міжнародним досвідом, пояснюють у партії «Слуга Народу».
Гранти для ветеранів
У «Слузі Народу» зазначають, що вже зараз ветерани та ветеранки, а також їхні дружини або чоловіки можуть отримати державні гранти на суму до 1 мільйона гривень безповоротних коштів та витратити їх на розвиток бізнесу за державною програмою «Власна справа».
Умови програми:
- до 250 тис грн, до 500 тис грн та до 1 млн грн – може отримати ветеран, якщо він створить одне, два та чотири робочих місця відповідно;
- до 250 тис грн та до 500 тис грн – може отримати чоловік або дружина ветерана за умови створення одного та двох робочих місць.
При отриманні гранту від 500 тис. грн до 1 млн грн – ветеран обов’язково має бути зареєстрований як ФОП не менше ніж 3 роки. Окрім того, такий грант надається за умови співфінансування у співвідношенні 70/30, тобто отримувач гранту має вкласти в свою справу 30% власних коштів.