Андрій Бартиш
В ході війни, яку розв’язала Російська Федерація в Україні, десятки тисяч українських підприємців втратили свій бізнес, втратили нерухомість, зазнали величезних збитків. Відновити втрачене вдається не всім українцям, і це пов’язано насамперед із фінансовими труднощами, відсутністю доступних державних програм, а часом і з елементарною депресією та втратою віри у свої сили. Такі реалії війни, і ми змушені з цим рахуватись.
Надії на те, що все минеться і все буде як раніше, немає і вже не буде. Але навіть у цій складній і часом, здається, безвихідній ситуації потрібно не опускати руки, а шукати шляхи, як відновити свій бізнес або навіть почати з нуля, використовуючи лише напрацьований раніше досвід.
Останнім часом з’явилося безліч неурядових організацій, які готові у цій ситуації прийти на допомогу. У цьому матеріалі ми розповімо про дві такі структури, які не лише дають надію підприємцям, а й готові надати реальну фінансову та матеріальну допомогу для відновлення чи організації бізнесу.
Я один із тих, хто мав невелике аграрне господарство у м. Василівці Запорізької області. До війни це місто стало для мене другим домом, де разом зі своїми знайомими ми організували аграрне підприємство. Згодом я придбав покинуте тепличне господарство і став його відновлювати. Починати бізнес із нуля завжди складно – встановлення теплиць, придбання техніки, будівництво господарських будівель вимагали додаткових фінансових коштів, які на той час надавали банки. Праця була виправдана, ми почали отримувати перші врожаї, але все перекреслила війна.
Василівка була окупована Росією, і мені довелося виїхати до Запоріжжя та все починати з нуля. Як напевно і більшості з нас у цей складний час, довелося зіткнутися з безліччю труднощів, у тому числі й депресією через те, що відбувається навколо, але гарним виходом із такої ситуації є робота – бажання відновити втрачений бізнес, бути корисним людям.
У пошуках оптимального рішення, як досягти задуманого та отримати більш сприятливі умови для початку бізнесу, мені випала можливість познайомитись з керівницею Громадської організації «Рада жінок-фермерок»» / Women’s Farmers Council / Ольгою Заставською.
ГО «Рада жінок-фермерок» / Women’s Farmers Council
Для розповіді про роботу Ольги Заставської знадобиться не один газетний матеріал, оскільки зроблено дуже багато. Зустріч із цією чудовою людиною дала мені не тільки впевненість у виконанні моїх планів. Під час спілкування з нею я дізнався про багато програм допомоги малому бізнесу в Україні. Громадська організація «Рада жінок-фермерок» добре відома у Запорізькій області та за її межами, а для багатьох ця організація стала справжньою криницею ідей та напрямків у відновленні та створенні свого бізнесу.
Під керівництвом Ольги Заставської колектив цієї організації займається різними питаннями підприємницької діяльності, але одним із пріоритетів є сфера розвитку аграрного бізнесу. Сотні проведених заходів, без перебільшення, тисячі зустрічей із представниками малого та середнього бізнесу стали основою величезного досвіду роботи у цьому напрямі, яким члени команди «Ради жінок-фермерок» активно діляться з усіма, хто цього потребує.
Проводячи зустрічі з підприємцями, Ольга Заставська та її колеги активно обговорюють основні аспекти ведення бізнесу в Україні в умовах військової кризи, інструменти фінансування та підтримки бізнесу, перспективні пошуки грантових програм та їх освоєння. Все це є гарним посібником не тільки для реалізації своїх ідей підприємцями, а й дає можливість інтегрувати свій бізнес до місцевих громад – що, своєю чергою, відкриває більш широкі можливості для розвитку в майбутньому.
Це лише короткий огляд питань, які вирішує ця організація – більше дізнатися про роботу ГО «Рада жінок-фермерок» можна на їхній сторінці у соціальних мережах https://www.facebook.com/UWFC.Z.
Колектив цієї організації – справжні професіонали своєї справи з великим досвідом роботи, і вони готові допомогти кожному, хто хоче працювати на благо України. Саме завдяки допомозі Ольги Заставської та її колег я зумів дізнатись та ознайомитись із програмою міжнародної організації Mercy Corps та її партнерів, які працюють над втіленням Програми підтримки сільського господарства України.
Mercy Corps
Міжнародна гуманітарна організація Mercy Corps допомагає людям, що опинилися у складних життєвих обставинах: війна, природні катастрофи, економічні кризи.
Mercy Corps працює у понад 40 країнах. Їхня місія — допомагати людям, які постраждали від війни, кліматичних змін чи гуманітарних катастроф. Від початку повномасштабної війни вони підтримали понад 470 000 людей в Україні через програми гуманітарної допомоги та економічної стійкості.
Однією з програм, яку сьогодні реалізує Mercy Corps, є Програма підтримки сільського господарства України (UASP). Вона втілюється за фінансової підтримки Фонду Говарда Г. Баффета.
Програма реалізується на території Дніпропетровської, Донецької, Запорізької, Кіровоградської, Миколаївської, Полтавської, Сумської, Харківської, Херсонської та Чернігівської областей.
На жаль, з цього списку виключено райони, де тривають активні бойові дії, а також райони з обмеженим доступом.
Гуманітарна організація прагне таким чином допомогти місцевим жителям та переселенцям відновити постраждалу через війну фермерську діяльність. На Запоріжжі партнером Mercy Corps є Громадська організація «Рада жінок-фермерок».
Як написати заявку для отримання гранту від Mercy Corps, та які потім необхідні дії, можна прочитати на сайті https://uasp.mercycorps.org/
Можливо комусь ця інформація допоможе отримати більше мотивації для того, щоб знову продовжити реалізацію своїх планів для відновлення бізнесу, користуючись проектом допомоги від Mercy Corps.
Головне не зупинятись, бо попереду багато роботи!