Які інструменти необхідно використати державі для вирішення житлового питання в Україні, пояснили в партії «Слуга Народу».
Війна спричинила найбільшу житлову кризу за весь час існування незалежної України. Мільйони людей виїхали з окупованих територій та прифронтових міст і отримали статус ВПО, сотні тисяч житлових будинків зруйновані. Люди живуть в тимчасовому житлі, нашвидкоруч облаштованому органами місцевого самоврядування і чекають допомоги від держави.
В партії «Слуга Народу» зазначають, щоб купити квартиру в Києві, українцям із середньостатистичною зарплатою треба збирати на це всю зарплату протягом 8 років, що є не життєздатним варіантом. При цьому на 1-кімнатну квартиру у Львові доведеться відкладати в середньому, 9,2 місцевих річних зарплати, а в Одесі – 6,1 років.
«Чи є можливість, зокрема, у внутрішньо переміщених осіб, які через війну більше не можуть проживати у власному житлі, чекати стільки часу? Відповідь очевидна – ні. Тому державі потрібно продовжувати курс на запровадження нових механізмів, які дозволять скоротити цей термін», — вважає очільниця партії «Слуга Народу» Олена Шуляк.
Дієві механізми
В партії «Слуга Народу» вважають, що вирішити питання житла для українців, які постраждали від війни допоможуть певні законодавчі зміни та урядові рішення, які зараз, як ніколи на часі. Зокрема, держава може знизити перший внесок і відсоткову ставку програми єОселя, розширити програму єВідновлення, запровадити оренду з правом викупу, а також ухвалитии законопроєкт №12377, який введе додаткові фінансово-кредитні механізми, зокрема, житлові кооперативи.
Відбудова знищеного житла
В партії «Слуга Народу» акцентували, що в Україні продовжується реалізація програми єВідновлення, згідно з якою внутрішні переселенці мають пріоритетне право на отримання компенсації. Середня сума одного житлового сертифікату складає 1,5 млн гривень, які ВПО можуть обміняти на нове житло. В тім, в «Слузі Народу» наголошують, що програму необхідно розширити для громадян, чиє знищене житло розташоване на тимчасово окупованих територіях.
«Це дасть можливість значно більшій кількості переселенців не чекати 8 років, щоб нарешті знайти нову домівку і облаштуватися на новому місці. Окремого законодавства для цього не потрібно – наразі рішення тільки за урядом», — говорить очільниця політсили Олена Шуляк.
Доступні кредити
В партії «Слуга Народу» акцентують, що вирішити житлове питання для переселенців можна також за рахунок подальших змін у програмі державної пільгової іпотеки єОселя. Йдеться про зниження розміру першого внеску з 20% до 15% та відсоткової ставки з 7% до 3% та запровадження пільгових умов кредитування для сімей з дітьми.
«Ці зміни однозначно будуть дієвими – про це вже свідчить існуюча статистика. Завдяки у тому числі ініційованого нами восени перегляду віку житла, яке можна купити з допомогою єОселя, кількість ВПО, які таким чином купили житло суттєво зросла», — говорить керівниця політсили.
В партії «Слуга Народу» нагадали, що раніше ВПО могли купити житло, яке не старше 3 років. А це переважно новобудови, що суттєво обмежувало переселенців. Так, станом на літо 2024 року тільки 221 внутрішньо-переміщена особа змогла взяти кредит на придбання житла за програмою, а це приблизно 1,9 % від усіх кредитів. Наразі – у тому числі після збільшення віку житла, яке можна купити, до 10 років, ця цифра почала збільшуватись. Зараз це вдвічі більше переселенців – 446 осіб, що складає приблизно 3% виданих кредитів.
Оренда з правом викупу
В партії «Слуга Народу» вважають, що Україні слід запровадити такий інструмент як оренда з правом викупу – варіант, коли ти з часом можеш придбати житло, яке винаймаєш. Майно, як правило, перебуває у власності громади або громада підписує договір про управління з відповідною організацією, яка управляє подібним фондом нерухомості. Ставка оренди має бути розрахована відповідно до оцінки спроможності орендаря.
«Подібні механізми існують у різних країнах світу. Кошти від викупу орендарями житла, яке надаватиметься їм в оренду, йтимуть на поповнення фонду соціального житла, законодавство щодо запровадження якого в Україні очікують ухвалити найближчими тижнями. Йдеться про законопроєкт «Про основні засади житлової політики».
Саме цей законопроєкт дасть українцям в цілому і ВПО зокрема не накопичувати на нове житло роками, якщо не десятиліттями. Серед іншого законопроєкт передбачає запровадження кількох дієвих з огляду на їх ефективність у країнах ЄС інструментів. Зокрема, додаткових фінансово-кредитних і у тому числі житлово-комунальних кооперативів», — пояснила Олена Шуляк.
Кооперативне житло
В партії «Слуга Народу» зазначили, що створення житлових кооперативів – це дуже поширена практика в Євросоюзі. Сьогодні кожен десятий європеєць живе у кооперативному житлі: у Польщі житлові кооперативи становлять близько 27% загального обсягу житлового фонду країни, Австрії – 23%, Швеції – 22%, Франції – 19%, Норвегії – 15%. Кооперативне житло повсюдно цінують за доступність людям із середніми доходами, у тому числі для молоді та людей похилого віку, розумну квартплату, прозорість управління, співробітництво та можливість соціального розвитку.
«Запровадивши цей інструмент всі наші громадяни, включаючи ВПО, які потребують поліпшення житлових умов, зможуть переїхати в нові домівки швидше. А це в свою чергу сприятиме поверненню українців додому, що означатиме для України збереження її людського капіталу – одного з найцінніших активів нашої держави», — резюмувала очільниця «Слуги Народу» Олена Шуляк.