Хто може отримати виплати, якщо рідний зник безвісти? Як тепер виплачують компенсації за тимчасове розміщення ВПО? Скільки часу дається на повідомлення про нещасний випадок на виробництві? Коротко і по суті – у свіжих роз’ясненнях Пенсійного фонду.
Пенсія непрацездатним членам сім’ї особи, зниклої безвісти за особливих обставин. Що потрібно знати?
Відповідь: Це питання регулюється Законом України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та Законом України від 12.07.2018 № 2505-VII (із змінами від 14.04.2022 № 2191-IX) «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин».
Пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається, зокрема, непрацездатним членам сім’ї особи, якій надано статус зниклої безвісти за особливих обставин, – незалежно від тривалості страхового стажу.
Таким чином, рідні військових, які мають статус «зниклий безвісти», можуть оформити пенсію у зв’язку з втратою годувальника. За законодавством України, на неї мають право, як непрацездатні батьки, дружина/чоловік, так і ті люди, які не мали родинного зв’язку, але були на утриманні зниклого.
При цьому дітям пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на його утриманні.
Які зміни відбулися щодо компенсації витрат за тимчасове розміщення ВПО з початку 2025 року?
Відповідь: Із січня 2025 року виплату компенсації за тимчасове безоплатне розміщення внутрішньо переміщених осіб здійснює Пенсійний фонд України за списками отримувачів, наданими Міністерством розвитку громад та територій України.
Підстава для змін – постанова Уряду від 31 грудня 2024 року № 1544 «Деякі питання надання державної підтримки внутрішньо переміщеним особам», яка внесла корективи до Порядку компенсації витрат за тимчасове розміщення ВПО.
Тим, хто мав право на отримання компенсації раніше і включений до списків, виплата продовжується автоматично, без додаткового звернення. З березня 2025 року прийом заяв та ухвалення рішень про призначення компенсації здійснюватимуть територіальні органи Пенсійного фонду України.
Довідково. Компенсація витрат надається громадянам України, які є власниками житла і безоплатно тимчасово надають його ВПО. Сума компенсації становить 450 гривень за кожну внутрішньо переміщену особу, яка проживає у приміщенні.
У який термін роботодавець зобов’язаний повідомити про нещасний випадок або гостре профзахворювання на виробництві? Який строк давності проведення розслідування щодо них?
Відповідь: На період дії воєнного стану в країні постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.2023 № 59 були внесені зміни до Порядку розслідування та обліку нещасних випадків та професійних захворювань на виробництві.
Зокрема, з двох годин до однієї доби змінено строк, протягом якого роботодавець зобов’язаний повідомити про зазначений випадок.
Строк давності для розслідування нещасних випадків або гострих професійних захворювань на виробництві становить 3 роки з дня їх настання. Водночас, якщо факт нещасного випадку або гострого професійного захворювання встановлено рішенням суду, розслідування проводиться незалежно від дати їх настання (пункт 9 Постанови Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року № 337).
Сподіваємося, ця інформація буде для вас корисною та допоможе краще орієнтуватися в питаннях соціального забезпечення. Слідкуйте за нашою рубрикою «Питання-відповідь», щоб отримувати актуальні роз’яснення та поради від фахівців.