Олександра Бутенко
Щорічно, в другу неділю жовтня, Україна святкує День художника. Свято започатковано ще в 1998 році. Ми пропонуємо нашим читачам ознайомитись з всесвітньовідомими українськими живописцями. Вони здобули славу не лише на наших, а й на зарубіжних теренах мистецтва.
Іван Марчук
Народний художник України народився на Тернопільщині в 1936 році. За часів радянщини Марчука переслідували тривалі репресії та заборони для його творчості, але вже 1988 році його ім’я посідає місце у Всеукраїнській спілці художників. У 2006 році Міжнародна академія сучасного мистецтва в Римі прийняла його до лав “Золотої Гільдії” та обрала почесним членом наукової ради академії. Ще через рік британська газета “The Daily Telegraph” включила його до рейтингу “100 найвизначніших геніїв сучасності”. До цього жоден з українських митців не заслуговував такої шани. “Для мене мистецтво -це життя і одкровення. Іншої альтернативи немає.” – говорить великий майстер.
Сергій Васильківський
Народився в м. Ізюм Харківської губерніїї в 1854 році в сім’ї писаря. Зростав хлопчик в любові до всього українського адже дід був чумаком, з давнього козацького роду, а мати ще з дитинства навчала місцевому фольклору та пісням. Митець високо цінив творчу незалежність тож все життя представляв свої картини в виставках різних товариств Петербургу, Харкова, Києва. Свою першу виставку (120 картин) відкрив у Харкові 1900-року. Часто подорожував Україною, змальовуючи її казкові пейзажі.
Архип Куїнджі
Хоч його і прийнято вважати російським художником, Архип Іванович народився та виріс на Україні, у приморських степах. Його найвідоміші картини “Українська ніч” та “Місячна ніч на Дніпрі” присвячені Україні, та й сам він пишався своїм походженням. В своїх картинах Куїнджі передає всю велич та мальовничість рідних країв. Хоча спочатку його талант не розгледів ні Айвазовський ні російські академії мистецтв, зараз його картини викрадають з музеїв.
Микола Пимоненко
Народився в Києві 1862 році. З малечку подорожував з батьком селами України, розписуючи іконостаси церков. Знайомився з селянами та їх побутом, що в подальшому лягло в основу його творчості. Отримував освіту в Київській художній академії Мурашка, петербурзькій Академії мистецтв Орловського. Пізніше став викладачем у художній школі Києва. Його картина “Святочноє ворожіння” приносить неабиякий успіх. Вже в у 1904 йому присуджують звання академіка мистецтв.
Осип Курилас
Народився на Львівщині в 1870-му. Освіту здобув у Львівській художньо-промисловій школі та Краківській академії мистецтв. 1914 року вступив у добровольчий Легіон Українських Січових Стрільців, покликанням якого була боротьба за самостійну соборну Україну. На початку 1920-х Осип Курилас був учителем рисунку у школі Олекси Новаківського. Малював також для новел Васился Стефаника, ілюстрував дитячі видання, писав картини на релігійні та історичні теми пейзажі, карикатури та листівки. Залишив великий спадок для майбутніх митців України. На жаль, після введення нової комуністичної влади до кінця життя мав творити за стандартами тогочасної цензури під гнітом репресій.