Медійникам та інтернет-блогерам, які поширюватимуть неправдиву інформацію про мобілізацію або діяльність ТЦК, може загрожувати кримінальне провадження. Таку заяву зробили в Сухопутних військах Збройних сил України.
Там зазначили, що попри інформаційно-просвітницьку кампанію, яку проводить держава з приводу мобілізаційних заходів, в Україні почастішали випадки поширення викривленої та неперевіреної інформації.
«Вона (дезінформація – ред.) спрямована на підбурювання та розхитування суспільно-політичної обстановки в середині країни, нагнітання соціальних настроїв серед населення та, як наслідок, зриву мобілізації», — пояснили у відомстві.
У командуванні нагадали, що будь-які маніпулятивні тлумачення вимог чинного законодавства щодо мобілізації, поширення неправдивої, компрометуючої інформації, оціночних суджень без чіткої аргументації, спрямованих на підрив безпекових заходів держави, підпадають під статтю про перешкоджання роботі українського війська, що карається позбавленням волі від 5 до 8 років.
Громадян, медіа і блогерів просять послуговуватись лише офіційною та перевіреною інформацією.
Що не так?
У коментарі Громадському радіо юрист LCF Law Group Володимир Романчук підтвердив, що перешкоджання законній діяльності ТЦК справді є кримінально карним з погляду законодавства. Проте, на його думку, Сухопутні війська своїм повідомленням ніби просять загалом не висвітлювати проблему мобілізації.
«Тобто одна справа, коли ми зустрічаємося з дійсно маніпулятивними новинами в мережі, які, можливо, створені ворогом або безвідповідальними медіа у погоні за додатковими охопленнями аудиторії тощо. Проте безпосереднє повідомлення про перевищення повноважень або корупційний складник з боку працівників ТЦК та СП, на мою думку, не є неправомірним. Оскільки заперечувати факти подібних дій дещо наївно», — зазначив юрист.
Також, за словами Володимира Романчука, проблемою є те, що у повідомленні Сухопутних військ використані такі мовленнєві конструкції, які мають подвійне трактування й дозволяють дискутувати над їхніми значеннями.
«Я думаю, останнє, що можна робити в Україні, сподіваючись на успіх, це пробувати якимось чином вказувати ЗМІ, що їм робити. Це зазвичай дуже погано закінчується... Не думаю, що це спроба цензурувати медіа, погрожуючи кримінальною відповідальністю. Просто, напевно, наступного разу над повідомленнями треба працювати якісніше. Саме над їхнім складом і змістом», — підсумував юрист.