Заради безпеки та безаварійної доставки газу

0

В понеділок, 15 березня, на території АТ «Запорiжгаз» сталася надзвичайна пригода. Пошкодивши ворота та вхідні двері будівлі, до службового приміщення компанії увірвалися учасники так званого мітингу. Незважаючи на їхню агресивну поведінку, протягом двох годин пiсля «прориву» вони мали можливість поспілкуватися з головою правління АТ «Запоріжгаз Олегом Мізіком.

Голова правління зазначив, що АТ «Запоріжгаз» здійснює свою діяльність згідно вимог чинного законодавства та ліцензії на розподіл природного газу. Компанія обслуговує мережу газопроводів загальною протяжністю близько 10 тис. км. І основною діяльністю компанії є забезпечення безаварійної доставки газу клієнтам.

Проте конструктивного діалогу не вийшло, адже активісти висували скарги, звинувачували фахівців АТ у численних порушеннях, не надаючи при цьому ніяких доказів.

Отже, виникла гостра необхідність роз’яснити, на що має право газовик, а на що – споживач, та як це регулюється законом. Вичерпні роз’яснення на цю тему знаходимо на сайтi Kosatka.Media, де з журналістами спілкується членкиня ради Комітету Асоціації правників України з питань енергетики, нафти та газу, старша юристка Sayenko Kharenko Наталія Гутаревич.

Чи мають право газовики заходити в приватний двір, якщо їм не відкрили хвіртку господарі?

Послуги з постачання та розподілу природного газу належать до житлово-комунальних послуг на підставі ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» 09.11.2017 р. № 2189-VIII. Споживач зобов’язаний забезпечити доступ газовикам до свого житла чи іншого об’єкта нерухомості. Порядок визначається статтею 29 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» і залежить від важливості робіт:

  • цілодобово – для ліквідації та відвернення аварій, пов’язаних із наданням відповідної комунальної послуги;
  • згідно з умовами договору про надання відповідної комунальної послуги, договору про управління багатоквартирним будинком – для встановлення або заміни санітарно-технічного та інженерного обладнання, проведення технічних чи профілактичних оглядів, зняття контрольних показань вузлів обліку.

У невідкладних випадках, пов’язаних з необхідністю рятування життя і здоров’я людей чи майна, може бути здійснено доступ до житла, іншого об’єкта нерухомого майна без отримання згоди його власника для проведення огляду та ліквідації або відвернення аварії (це називається несанкціонований доступ).

Тобто закон дозволяє газовикам отримувати доступ до об’єкта нерухомості без згоди власника, але для цього представники газової компанії мають врахувати низку умов, зокрема:

  • в момент виникнення невідкладного випадку такий власник відсутній і з ним неможливо зв’язатися, щоб попросити негайно прибути на місце;
  • власник відмовляється допустити представника виконавця, і при цьому є об’єктивні підстави вважати, що аварія, яка створює загрозу життю або майну, наявна саме в цьому житлі. Але представник виконавця повинен попередити власника про здійснення несанкціонованого доступу.

Хто може зайти на приватну територію

На одинці газовики зайти на приватну територію не можуть. Закон встановлює обов’язковий перелік осіб, що повинні бути присутніми під час здійснення несанкціонованого доступу і до повного завершення робіт, пов’язаних з виконанням обов’язків аварійно-ремонтної бригади:

  • представник виконавця;
  • представник органів внутрішніх справ;
  • працівники аварійно-ремонтної бригади та власник з будь-якої із сусідніх будівель

Що можуть робити газовики на приватній території

Працівники аварійно-ремонтної бригади виконавця під час несанкціонованого доступу здійснюють:

1) забезпечення доступу до житла, іншого об’єкта нерухомого майна, у тому числі, за потреби, шляхом порушення конструктивної цілісності вхідних дверей, вікон або інших елементів будівель і приміщень після погодження своїх дій з іншими учасниками несанкціонованого доступу;

2) огляд місця аварії або місця виникнення неполадок, що унеможливлюють надання житлово-комунальних послуг іншим споживачам;

3) проведення ремонтних та відновлювальних робіт;

4) невідкладне відновлення конструктивної цілісності вхідних дверей, вікон, замків, запорів на них та інших елементів будівель і приміщень, що були пошкоджені під час несанкціонованого доступу, і проведення відповідних ремонтних та відновлювальних робіт;

5) дотримання прав осіб, які проживають у відповідному житлі, іншому об’єкті нерухомого майна, мінімізація негативних наслідків несанкціонованого доступу, зокрема щодо їхнього майна, та обмеження доступу лише тими приміщеннями, в яких виконуються відповідні ремонтні та відновлювальні роботи.

Акт – що у ньому повинно бути?

Під час здійснення несанкціонованого доступу представник виконавця складає акт про здійснення несанкціонованого доступу та проведення ремонтних і відновлювальних робіт, який підписується всіма учасниками такого доступу. В акті обов’язково зазначаються:

1) підстави для здійснення несанкціонованого доступу;

2) інформація про попередження споживача із зазначенням часу та осіб, які вели переговори із споживачем, у разі їх проведення;

3) причина та місце виникнення аварії, перелік неполадок;

4) перелік виконаних робіт;

5) прізвища, імена, по батькові та посади учасників несанкціонованого доступу;

6) інформація про спосіб і час відновлення конструктивної цілісності вхідних дверей, вікон або інших елементів будівель і приміщень, що були пошкоджені під час несанкціонованого доступу, і проведення ремонтних та відновлювальних робіт.

Оригінал складеного акта зберігається у виконавця комунальної послуги. Іншим учасникам несанкціонованого доступу видаються копії акта, завірені печаткою виконавця. Представник виконавця у присутності інших учасників несанкціонованого доступу опечатує відновлені двері, вікна чи інші елементи будівель і приміщень власною печаткою та ставить підпис, час і дату опечатування.

Стосовно питання, чи мають газовики право відрізати газ без вручення письмового повідомлення під підпис, в АТ «Запоріжгаз» наголошують, що на час карантину не відключають споживачів від мережі газопостачання через борги. Причиною відключення від мережі газопостачання є виключно проведення ремонтних робіт, аварійні ситуації, витоки газу. Також відключають споживачів, у котрих є порушення «Правил безпеки системи газопостачання» і які несуть загрозу не тільки для самих себе, але й для оточуючих.

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Пожалуйста, введите ваш комментарий!
пожалуйста, введите ваше имя здесь