Повномасштабна війна загострила наявні проблеми української медицини, зокрема й у сфері репродуктивного та сексуального здоров’я. Падіння народжуваності, труднощі доступу до медичних послуг, зростання кількості ускладнень під час вагітності та пологів, пізня діагностика раку та зростання випадків сексуального насильства – це лише деякі з наслідків гуманітарної кризи, що особливо відчутні у прифронтових областях.
Щоб допомогти медикам надавати якісні послуги, з листопада 2023 по грудень 2024 року у Запорізькій та Дніпропетровській областях працював проєкт «Життєво важлива, гендерно чутлива та інклюзивна допомога у сфері сексуального і репродуктивного здоров’я та гендерно зумовленого насильства для постраждалих від конфлікту людей усіх статей в Україні та Польщі».
«Будь-яка війна породжує гуманітарну кризу. Йдеться про загрозу життю і здоров’ю людей, руйнування медзакладів. Нині медики дійсно перебувають на передовій боротьби за виживання. Кожна гуманітарна криза несе з собою підвищення рівня насильства, зниження народжуваності. Тому сьогодні ми говоримо про репродуктивне здоров’я як основу відродження країни», — зазначила Леся Хмель, програмна координаторка благодійного фонду «Здоров’я жінки і планування сім’ї», який реалізовував проєкт.
Робота передбачала навчання медиків та забезпечення лікарень обладнанням, розхідними матеріалами й медпрепаратами. Участь у проєкті взяли три медичні заклади Запоріжжя та п’ять лікарень Дніпропетровщини – у Жовтих Водах, Павлограді, Кам’янському, Нікополі та Самарі. Для майже 600 медичних працівників провели загалом 28 тренінгів щодо послуг з сексуального та репродуктивного здоров’я.
Крім того, у Запорізькій та Дніпропетровській областях обладнали 8 гінекологічних кабінетів безбар’єрного доступу. Туди передали понад 200 одиниць обладнання: крісла, кольпоскопи, апарати УЗД, фармацевтичні холодильники, кушетки та інші меблі. Медики також отримали набори для лікування інфекцій, що передаються статевим шляхом, безпечного переривання вагітності, лікування після сексуального насильства.
«Найбільшу кількість медичних послуг надали у Кам’янському та Павлограді – це понад 2500 послуг. У цих містах також найбільше людей звернулися щодо профілактики ВІЛ та інфекцій, що передаються статевим шляхом. А у місті Жовті Води лікарі надали найбільшу кількість консультацій з приводу домашнього та гендерно зумовленого насильства», — розповіла Олена Лемешко, координаторка проєкту у Дніпропетровській області.
Також у межах проєкту запущено чат-бот «Твій Plan B» і гарячу лінію 0-800-208-288 з питань сексуального і репродуктивного здоров’я та допомоги у випадку сексуального насильства. Вони націлені передусім на Дніпропетровську і Запорізьку області, але працюють по всій Україні. Кожен десятий користувач чат-бота шукає інформацію про дії у разі сексуального насильства.
«За 9 місяців 2024 року 85 людей, які постраждали від домашнього насильства, звернулися до медзакладів, але відмовились від госпіталізації. Здебільшого це жінки. Ми віримо в ЗСУ, а отже – у деокупацію територій України. І тоді ми дізнаємося про більше випадків гендерно зумовленого насильства. Щоб допомогти цим людям, є гостра потреба у навченому медичному персоналі», — зазначила Наталя Богуславська, координаторка проєкту у Запорізькій області.
Через бойові дії та окупацію у Запорізькій області надавати акушерсько-гінекологічну допомогу у стаціонарі можливо лише в обласному центрі. Саме тому участь у проєкті брали медзаклади Запоріжжя.
«Проєкт реалізували в областях, які постраждали від повномасштабної війни найбільше, якщо не говорити про Донецьку та Луганську, де тривають бойові дії. Цей досвід допоможе не лише Україні. Ми вже готові консультувати інші країни, як вибудовувати систему реагування. Як об’єднати фахівців, побудувати маршрути, створити запас медикаментів, визначити основні проблеми та допомогти людям», — підсумувала Тетяна Орабіна, заступниця Генерального директора Центру громадського здоров’я МОЗ України.
Проєкт «Життєво важлива, гендерно чутлива та інклюзивна допомога у сфері СРЗ та ГОН для постраждалих від конфлікту людей усіх статей в Україні та Польщі» впроваджується БФ «Здоров’я жінки і планування сім’ї» спільно з міжнародною гуманітарною організацією CARE.UKRAINE за фінансової підтримки Федерального міністерства закордонних справ Німеччини.