Поліція Києва затримала п’ятьох чоловіків у військовій формі, які представилися волонтерами і заявили, що збирають гроші на потреби ЗСУ. Про інцидент розповів активіст та учасник російсько-української війни Олег Симороз.
За словами Симороза, 17 листопада у столиці виник конфлікт між представниками фонду «Врятуй рідну країну» та активістами, які прийшли до однієї з точок збору коштів. Активісти попросили показати їм документацію, яка підтверджує правдивість зборів. «Волонтери» не змогли нормально пояснити на що збирають гроші, натомість почали грубити співрозмовникам і насміхатись над пораненнями Олега Симороза (чоловік втратив обидві ноги в ході бойових дій – ред.).
«Далі ми дізнаємося, що вони працюють тут за ставку, яку їм виплачує фонд з тих грошей, що люди донатять на ЗСУ. З огляду на те, що це готівка, обліковувати її неможливо. Саме тому шахраям так подобаються збори готівки. Частина грошей йде в кишеню, ну і небагато – на ЗСУ, бо бізнес має працювати. Схема тупа як двері», — стверджує Олег Симороз.
Він додав, що на підмогу «волонтерами» приїхали ще кілька представників фонду, зокрема Карен Мелькумов – уродженець Узбекистану, який раніше проживав на території окупованого Криму. Також прибув Микола Осаула, директор фонду «Врятуй рідну країну», який почав звинувачувати Олега Симороза в тому, що він «прикривається своєю інвалідністю».
Через деякий час активісти викликали правоохоронців. Як зазначили у пресслужбі Нацполіції, їх працівники затримали п’ятьох «волонтерів», кваліфікувавши їх діяльність як шахрайство. Відомості внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ст. 190 Кримінального кодексу України. У рамках розпочатого кримінального провадження буде перевірено усіх представників фонду, а також документацію установи.
На сайті «Врятуй рідну країну» сказано, що благодійний фонд збирає кошти на найрізноманітніші військові потреби – від автівок до дронів.
Раніше «Військовий кур’єр» вже проводив розслідування стосовно цієї організації. Журналістам вдалось з’ясувати, що «волонтери» дійсно збирають кошти для армії, проте як саме використовуються зібрані гроші – невідомо. Наприклад, проводився збір «на мікроавтобус для 95-ї окремої десантно-штурмової бригади». Втім, як виявилося, ця машина до українських десантників так і не доїхала. У 95-й бригаді запевнили, що про Миколу Осаулу (власника фонду – ред.) їм нічого не відомо. Тоді Осаула зізнався, що куплену машину він так і не передав 95-й бригаді, але пообіцяв передати авто якійсь іншій частині.
Волонтери-шахраї, які збирають готівку в Києві, тепер використовують тітушок та продовжують дурити людей.
Сьогодні з небайдужими громадянами ми навідалися до однієї з точок збору готівки шахраїської організації «Врятуй рідну країну», яку очолює Микола Осаула. Нічого хорошого я… pic.twitter.com/zkeXXrdocG
— Симороз Олег Олександрович (@SymorozOfficial) November 16, 2023