У липні 2020 року розпочато міжнародний проєкт «Бізнес-досконалість у туризмі «EXCELTOUR» в рамках Спільної Операційної Програми Басейну Чорного моря 2014-2020, фінансовано за рахунок Європейського Союзу. Партнерами проєкту виступають організації підтримки бізнесу та туризму з Греції, яка є лідер-партнером, ще однією організацією із Греції, Туреччини, Румунії, Вірменії та України. Україну представляє державна організація «Регіональний фонд підтримки підприємництва в Запорізькій області» як досвідчений партнер із розвитку туристичної галузі, імплементації міжнародних проєктів та активностей із підтримки регіонального бізнесу.
Протягом реалізації проєкту, завдяки регіональній конференції було обрано 11 МСП, які захотіли покращити власні навички управління бізнесом, для того, аби мати змогу отримати сертифікат ділової досконалості від Єврейського Союзу.
Бенефіціарів проєкту було обрано – це 11 туристичних МСП Запорізької області. Наразі 11 обраних мікро, малих та середніх підприємств успішно пройшли етап фасилітації та покращення управлінських якостей відповідно до моделі ділової досконалості EFQM Excellence Model, отримали нові прогресивні навички для управління бізнесом. EFQM Excellence Model – це практичний інструмент, який допомагає організаціям встановити цілісну систему управління, вимірюючи, де саме вони знаходяться на шляху до ділової досконалості, допомагаючи їм зрозуміти прогалини в діяльності, і потім, стимулюючи необхідні рішення для досягнення успіху, покращувати управлінські якості.
Загалом, протягом реалізації проєкту та підготовки до сертифікації МСП – бенефіціарів проєкту «EXCELTOUR» було зроблено наступне:
– спеціалісти з економіки, менеджменту та туризму пройшли спільний міжнародний курс фасилітаторів. Цей курс було підготовлено та проведено грецьким партнером – цей захід професійно підготував експертів до допомоги туристичним МСП отримати сертифікат ділової досконалості EFQM;
– було обрано 11 компаній – туристичних МСП, у якості бенефіціарів проєкту, які найбільше прагнуть до ділової досконалості та мають великий потенціал до покращення менеджменту. Серед бенефіціарів є такі види бізнесів: курортні готелі, курортний ресторан, хостел, найбільший кизиловий сад, туристична садиба із дегустаційними локаціями, історико-етнографічний комплекс, туристична агенція, кінний театр.
– разом із фасилітаторами, обрані МСП підготували першу та другу версію документів, які було відправлено до європейського головного офісу органу EFQM, який вивчає та сертифікує об’єкти. Під час навчання кожен МСП пройшов самооцінку згідно 7 критеріями моделі EFQM. Ті 7 критеріїв, які надають моделі інтегрований характер загальної якості:
1) Мета, бачення та стратегія;
2) Організаційна культура та лідерство;
3) Залучення зацікавлених сторін;
4) Створення стійкої цінності;
5) Ефективність та трансформація;
6) Сприйняття зацікавлених сторін;
7) Стратегічні та оперативні результати.
9 МСП, які беруть участь у проєкті успішно підготувались та пройшли сертифікацію відповідно до моделі ділової досконалості EFQM. Кожен із них, разом із сертифікованим фасилітатором, розробив стратегію щодо покращення менеджменту власного бізнесу, виокремив план дій та впровадив три плани покращення. Фінальним етапом була сертифікація представниками Європейського Союзу через онлайн-платформу Zoom. Ці активності відбувались протягом січня-лютого 2022 року. Планується, що ще два об’єкти пройдуть сертифікацію протягом квітня 2022.
Наразі планується фінальний етап реалізації проєкту EXCELTOUR – складання Меморандум про взаєморозуміння, та складання Плану дій мережі EXCELTOUR. 6 партнерів проєкту EXCELTOUR, МСП, які брали участь із шести країн-партнерів проєкту, а також сертифіковані фасилітатори проєкту мають сформувати офіційну мережу (Мережа EXCELTOUR). Партнери проєкту братимуть участь у мережі EXCELTOUR і будуть розповсюджувати документи мережі своїм бенефіціарним МСП, фасилітаторам та іншим зацікавленим сторонам та заохочувати їх до участі.
Незважаючи на поточні проблеми, викликані, спочатку, пандемією та карантинними обмеженнями, наразі війною, підприємництво в Україні наразі потребує глобальної підтримки з боку влади, громадського сектору, грантових програм, як фундамент розвитку економіки.
Проєкт, і особливо його транснаціональний характер, додають цінності, пропонуючи важливі переваги для своїх цільових груп та забезпечуючи стійкість, і, як очікується, матимуть ефект трампліна, а саме:
– туристичні бізнес-об’єкти, які застосовуватимуть модель EFQM, будуть діяти як зразки для наслідування у своїх країнах та за кордоном;
– мережа «EXCELTOUR», яка буде створена, забезпечить стабільність та можливість передачі результатів у ширшій географічній зоні навіть після проекту;
– окрім транснаціонального обміну досвідом, створяться транснаціональні ділові зв’язки між відвідувачами та господарями туристичних підприємств, і ці зв’язки можуть бути розвинені для подальшої співпраці;
– широке поширення результатів ознайомить зацікавлених сторін туристичної галузі з концепцією ділової досконалості.
З цієї точки зору очевидно, що цей проєкт є суттєво ефективною інвестицією в розвиток підприємництва та співробітництва.