В МОЗ нагадали, що вразливі категорії населення потребують особливої підтримки в умовах повномасштабної війни і закликали не соромитися надавати допомогу.
Зокрема, фахівці пояснили, як треба поводитися і яким чином пропонувати допомогу людям із вадами зору на вулиці чи в укритті.
Більшість людей з порушеннями зору (це близько 90% осіб) мають залишковий зір, тобто вони розрізняють колір й контури предметів, світло й тінь.
Незрячі запам’ятовують, куди кладуть свої речі, аби потім швидко їх знайти, кажуть в МОЗ. Тому важливо не переставляти речі, навіть з наміром допомогти. Якщо ж ненароком переставили щось в інше місце – повідомте про це.
Як допомоги людям з вадами зору
- Доторкніться до плеча чи ліктя людини й запитайте: «Вам допомогти?».
Не варто хапати людину за руку і тягнути її кудись. Пам’ятайте, що вона має прийняти вашу допомогу. Якщо людина погодилась, аби ви допомогли, то попросіть її взяти вас під руку і йдіть на пів кроку попереду.
- Під час розмови звертайтесь безпосередньо до людини та називайте її на ім’я.
Також розповідайте про те, що вас оточує та відбувається навколо. Можете назвати всіх присутніх у кімнаті. Якщо ви відходите, то повідомляйте про це.
- Буває, що ваша допомога не потрібна.
Не ображайтесь, можливо цю ділянку шляху людина знає добре і супровід лише завадить їй орієнтуватися у просторі.
- Коли супроводжуєте людину з порушеннями зору, описуйте перешкоду на шляху(увага, сходинки або зараз буде бордюр).
- Якщо людина з порушенням зору опинилася у незнайомому місці, то опишіть його і обов’язково покажіть, де туалет, кухня та виходи назовні.
«Спілкуйтесь із людиною з порушеннями зору так, як ви спілкуєтесь із будь-якими іншими знайомими. Будьте доброзичливим та проявляйте повагу», – наголошують у МОЗ.