Європейське регіональне Бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я оголосило завершеним спалах поліомієліту в Україні, який було виявлено у жовтні 2021 року. Про це повідомили в пресслужбі МОЗ.
«Комплексний підхід до реагування на спалах, ініційований міністерством у грудні 2021 року, успішно зупинив передачу вірусу та запобіг його поширенню в інші країни», — мовиться у повідомленні.
Зазначається, що виявлення поліовірусу в Україні привело до створення робочої групи з реагування, а також епідеміологічного розслідування, що включало відстеження контактів й відбір проб навколишнього середовища в місцях, де вірус було зафіксовано.
В міністерстві вказали, що реакція на спалах поліомієліту супроводжувалася численними труднощами після початку повномасштабного вторгнення РФ. Війна призвела до масового переміщення населення та завдала шкоди інфраструктурі системи охорони здоров’я, а також порушила логістичні маршрути постачання медичних препаратів.
«Зупинення розповсюдження поліовірусу в умовах війни, що триває, є надзвичайним досягненням, що ілюструє відданість української влади справі добробуту населення», — сказав керівник Бюро ВООЗ в Україні Ярно Хабіхт.
Своєю чергою міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко додав, що «наразі спалах ліквідовано, але робота щодо запобігання поліомієліту та іншим захворюванням в Україні продовжується».
Що є причиною поліомієліту?
Збудником поліомієліту є поліовірус, який поширюється серед людей через фекалії або слину. Погано вимиті руки чи їжа або забруднена вода можуть стати причиною інфікування поліовірусом. Він розмножується у клітинах кишківника й уражає сіру речовину спинного мозку людини.
В природі існує три серотипи поліовірусу – PV-1, PV-2 і PV-3. Другий і третій серотипи ВООЗ оголосила викоріненими, оскільки інфікування ними не траплялося з 1999 та 2012 року відповідно.
Які симптоми хвороби?
Поліомієліт – високоінфекційне захворювання, яке є найбільш небезпечним для дітей. Близько 70% осіб, що інфікуються поліовірусом, не мають видимих симптомів, але продовжують заражати інших. Чверть людей із поліовірусною інфекцією скаржаться на ознаки легкої застуди, включаючи відчуття втоми, головний біль і біль у горлі, лихоманку, нудоту, а також біль у животі.
У однієї з 25 осіб розвиваються серйозніші симптоми, такі як менінгіт та парестезія – відчуття поколювання у руках або ногах. За даними ЮНІСЕФ, у 1 з 200 інфікованих дітей розвивається параліч нижніх або верхніх кінцівок. Це може призвести до інвалідності, а у разі пошкодження дихальних м’язів – і до смерті.