У неділю, 29 жовтня, о 4:00 Україна переходить на зимовий час. Стрілки годинника потрібно буде перевести на годину назад.
Навіщо це роблять?
Ідея переходу на «літньо-зимовий» порядок обчислення часу належить американському політикові Бенджаміну Франкліну. У 1784 році, будучи американським послом у Франції, він опублікував лист із такою пропозицією. Все для того, щоб люди могли працювати довше, не витрачаючи на освітлення недешеві свічки. Офіційно два режими часу вперше запровадили у Великій Британії 1908 року. Масово ідею Франкліна почали підтримувати і впроваджувати лише з 1916 року.
Нині понад 110 країн світу переходять на літній та зимовий час. Однак економічна доцільність цього давно втрачена, і багато держав планують відмовитися від переведення стрілок.
Багато людей проти
Економія на електроенергії від переведення годинників мінімальна. Вона становить лише від 0,2% до 2%. Натомість зміна біоритмів негативно позначається на здоров’ї. Про це свідчать дослідження 2020 року, в ході яких проаналізували стан здоров’я більше 150 мільйонів осіб.
Основними недоліками переходу на зимовий час вчені називають:
- ослаблення імунної системи;
- зростання ризику інфарктів та гіпертонічних кризів;
- загострення серцево-судинних хвороб;
- збільшення кількості ДТП;
- виникнення депресивних станів, суїцидальних думок.
Відмова від переведення годинників
В Україні стрілки годинника переводяться згідно з постановою Кабміну від 13 травня 1996 року №509 «Про порядок обчислення часу на території України». Парламент зробив уже дві спроби скасувати цю ухвалу, але обидві провалилися.
Так, у березні 2021 року Верховна Рада відправила на доопрацювання законопроєкт «Про обчислення часу в Україні», який пропонує скасувати сезонні переведення годинника і, таким чином, залишити в Україні «зимовий» час.
«Ідея, яка закладалася у цей законопроєкт, полягала в тому, щоб зберегти природний для України час, а це – “зимовий” час», — говорив тоді спікер парламенту Руслан Стефанчук.
За його словами, це питання має обговорюватися з урахуванням рішень Європейського Союзу, який підтримує ініціативу скасування сезонного переведення часу. Однак за умов повномасштабної війни з російськими окупантами повертатися до цієї теми зараз недоцільно.
У Євросоюзі вже кілька років готуються до скасування сезонного часу, проводячи опитування всередині країн, який час краще залишити – «зимовий» або «літній». У різних державах відповідають по-різному, і кожна країна має право встановити той сезонний час, який вважатиме за потрібне. Однак рішення поки що не прийняла жодна країна, ймовірно, це буде зроблено вже після війни, оскільки зараз є важливіші питання.
Як підготуватися?
Зміна режиму – це стрес. Для того, щоб уберегти свій організм, фахівці рекомендують за тиждень до «годинникових операцій» лягати щодня на 15 хвилин пізніше. Перед сном бажано прийняти теплу ванну, відкласти подалі від ліжка ґаджети, випити чай і зробити масаж. Вранці потрібно добре поснідати, після роботи подихати свіжим повітрям. Вітамінною підтримкою стане вживання гранатів, винограду, грибів, гарбуза і хурми.
У перші ж дні переходу на зимовий час фахівці радять не планувати важливих справ і уникати сильних навантажень. Особливо обережними слід бути водіям і людям, які страждають на серцево-судинні захворювання.
Крім цього, варто звернути увагу на медитацію, різноманітні дихальні практики, йогу. Вони чудово допомагають розслабитися та краще підготуватися до зміни часу.