Наразі ті, хто переїхав із територій, де тривають активні бойові дії, можуть отримати грошову допомогу від держави, подати заявку на виплати від міжнародних організацій, а також залишити запит на отримання допомоги від волонтерів. Однак є випадки, коли внутрішньо переміщеним особам можуть припинити державні виплати. Про це повідомляє портал Безоплатної правничої допомоги.
Допомога ВПО на проживання
Виплата допомоги на проживання продовжується автоматично на один шестимісячний період для ВПО:
- які перемістилися з територій, де ведуться (велися) бойові дії, або тимчасово окупованих:
- у яких через війну житло зруйноване або непридатне для проживання та яким допомогу було призначено раніше.
Для продовження виплат представнику сім’ї необхідно подати заяву про призначення щомісячної допомоги на наступний шестимісячний строк до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем фактичного проживання або скористатися послугою на порталі державних послуг iGov.
Виплати припиняються, якщо переселенець:
- перебуває за кордоном більш ніж 30 календарних днів поспіль без обґрунтованих причин, що підтверджуються документально;
- повернувся до покинутого місця проживання на територіях із переліку Мінреінтеграції;
- відбуває покарання в місцях позбавлення волі;
- засуджений за вчинення кримінального правопорушення або оголошений у розшук за дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; фінансування таких дій; державну зраду чи колабораціонізм.
Майновий стан переселенців
При призначенні чи продовженні допомоги враховується майновий стан ВПО. Виплата допомоги припиняється переселенцям, які, зокрема, із 15 липня 2023 року зробили дорогі покупки, мають понад 100 тисяч гривень на банківських рахунках, житло поза зоною бойових дій, придбали транспортний засіб.
Також не призначається виплата допомоги на проживання в разі, якщо внутрішньо переміщена особа перебуває на повному державному утриманні в дитячому будинку, психоневрологічному інтернаті, будинку-інтернаті для громадян похилого віку й осіб із інвалідністю тощо.
Виплачується допомога щомісяця одному з членів родини. Для оформлення виплат має звертатися одна особа від усієї сімʼї, а не кожен член родини окремо.