АналітикаКорупція і держзрада

Корупція і держзрада

-

Корупція і держзрада

Андрій Владов
У своєму недільному інтерв’ю президент Володимир Зеленський заявив, що має намір подати законопроект про прирівнювання корупції до державної зради під час воєнного стану. Джерела в Офісі президента та НАБУ повідомили, що влада планує дозволити СБУ, а не тільки НАБУ розслідувати корупційні справи на суму понад 24 мільйони гривень.

Корупція є суттєвою проблемою незалежної України. У 2022 році в Індексі сприйняття корупції міжнародної організації Transparency International Україна посіла 116 місце зі 180 досліджених країн. Ще у 2012 році ми посідали 144-те місце зі 174 країн, досліджених протягом року. Тоді Міжнародна аудиторська компанія Ernst & Young поставила Україну до трійки найбільш корумпованих країн світу разом із Колумбією та Бразилією.

Дипломатична служба США описувала Україну часів президентства Леоніда Кучми та Віктора Ющенка як клептократію, тобто владу крадіїв. У період із 2014 року корупція в Україні зростала. У квітні 2017 року та ж Ernst & Young поставила Україну на перше місце у світі за рівнем корупції серед 41 досліджуваної країни.

Схильність до крадіжки та корупції перетворилась на основну ідеологію українського соціуму, яка охоплює всі верстви населення без винятку. Саме завдяки їм Україна впевнено займає лідируючі позиції у світових рейтингах за рівнем корумпованості, а збитки державному бюджету від цих явищ обчислюються у десятках мільярдів гривень. Крім заподіяння прямих фінансових збитків, українська корупція також є причиною того, що закордонні інвестори вкрай неохоче вкладають свої капітали в економіку країни. Суму хабарів для нормального функціонування бізнеспроектів в Україні зазвичай можна порівняти з обсягами вкладених коштів, чиновницький апарат всесильний і безкарний, і навіть вищі ешелони влади не здатні приборкати це свавілля.

Аналітики зазначають, що всі п’ять українських президентів (сьогодні туди відносять і Володимира Зеленського) не зробили нічого для того, щоб Україна стала розвиненою та самодостатньою європейською державою. Мотивом їхніх дій була лише спрага влади, потяг до користолюбства і улесливість перед сильними світу цього. Внаслідок цього країна стала територією, де процвітає корупція, злочинність та проституція, а в суспільстві утвердилися правовий нігілізм, цинізм та вульгарність.

Що спричинило

Причиною нинішнього рішення президента України стала низка скандалів, один із яких пов’язаний із закупівлями Міністерством оборони зимового одягу. Журналісти знаходять підтвердження того, що зимові куртки для військовослужбовців у Туреччині можна купити значно дешевше, ніж Міністерство оборони придбало у 2022 році у турецької компанії «Vector avia», одним із власників якої був Олександр Касай – племінник нардепа від «Слуги народу» Геннадія Касая.

«Незважаючи на спроби Міністерства оборони України подати історію із закупівлею турецьких курток як щось близьке до ринкових реалій – це не так, – переконані журналісти видання «Наші гроші». – Ось кілька прикладів того, що ціна 86 доларів за куртку – це супермаржинальна угода ціною $30 мільйонів. Ось куртка за 68 доларів у перерахунку з турецьких лір (курс – одна ліра коштує 3,8 центи). Ось куртка за 67 доларів. Ось куртка та штани за 55 доларів. Ось куртка за 39 доларів».

Це все роздрібні ціни в Туреччині зараз. У турецькому інвойсі придбані Міністерством оборони минулого року куртки також оцінили в 29 доларів, але в документах Міноборони значиться ціна $86 за штуку, зазначає видання.

«Наші гроші» також зазначили, що в Україні куртки з турецького постачання вже «викидали у продаж» на OLX за ціною 1000 гривень або 27 доларів за куртку. Наразі куртки вже продані. За даними «Наших грошей», зі всього постачання розміром у 30 мільйонів доларів, куртки щонайменше на 9 мільйонів мали вагу менше 1,5 кілограма. Саме таку вагу називав нормальною для зимових курток заступник міністра оборони Денис Шарапов на засіданні антикорупційного комітету Верховної Ради.

Дослівно «Наші гроші»: «Можливо, зокрема, є й ті 50 тисяч курточок, які, за словами Шарапова, так і залишилися лежати на складах, бо з якоїсь причини Міноборони не передало їх бійцям на фронт. Можливо, якість цих курточок і відповідає ціні 27 доларів за штуку – риб’яче хутро, не призначене для української зими. Можливо, ця якість відповідає висновку Київського науково-дослідного інституту судових експертиз, який встановив, що «поставлені за договором №VV2022-M1908 куртки вітровологозахисні зимові та штани вітровологозахисні зимові не можуть використовуватися за своїм цільовим призначенням».

Деталі: Шабунін, посилаючись на «Наші гроші», пише, що «якби (міністр оборони Олексій) Рєзніков пошукав тупо турецькі куртки через інтернет, то купив би їх значно дешевше: не за 86$ за штуку, а за, наприклад, 50$».

«Натомість Міноборони саме знайшло компанію племінника депутата від «Слуги народу» (з оборонного комітету Ради) і купило у нього куртки вдвічі дорожче. Таким чином, Резніков переплатив на цьому контракті щонайменше 6,5 мільйонів доларів бюджетних коштів», – пише Шабунін.

На його думку, на ці гроші можна було купити 2 тисячі «Мавіків», але «Рєзніков подарував ці 6,5 мільйона доларів компанії племінника народного депутата від влади (ще й з оборонного комітету, який не побачив проблем у цій закупівлі)».

«Хтось вкрав на куртках, а хтось помре на полі бою (через відсутність «очей»)», –обурюється керівник Центру протидії корупції.

Європа не погоджується з рішенням Зеленського

Антикорупційний рух Transparency International Ukraine вважає, що прирівнювання корупції до державної зради в Україні у воєнний час – це дуже погана ідея. «Подібні ініціативи – це більше про боротьбу із симптомами, а не із хворобою. Корупція – це державна зрада на метафоричному рівні, а не юридичному. Це системна проблема, яка не має «простих рішень». Україна вже працює у потрібному напрямку, тому не варто сходити з цього шляху заради, здавалося б, швидких, але дуже ризикових рішень. Навіть під час війни».

Експерти з TIU наводять шість причин, чому вважають цю ідею поганою:

1. Лише посиленням відповідальності за корупційні злочини знизити рівень корупції неможливо. Адже системні глобальні проблеми вимагають таких саме системних, а не популістських і точкових рішень.

2. Варто прибрати можливості для фінансової вигоди корупціонерів та зробити покарання за корупційні злочини невідворотним. Досвід Китаю показує, що навіть загроза розстрілу за хабар не зменшує реальний рівень корупції в країні.

3. Розглядом справ про державну зраду займаються органи Служби безпеки України, і такі розслідування – це об’ємна та важка робота. Водночас ці провадження передбачають безпрецедентні обмеження прав громадян, навіть коли йдеться про підозру. І в судах розгляд таких справ триває теж дуже довго.

4. СБУ вже розслідувала корупційні злочини з моменту здобуття незалежності – протягом 23 років. І у 2013 році Україна мала найнижчі показники в Індексі сприйняття корупції – лише 25 балів. Також виникають застереження щодо здатності СБУ уникати впливу, зокрема, з боку президентської вертикалі. Тому аполітичність її розслідувань може бути під сумнівом.

5. Це може негативно вплинути на майбутню євроінтеграцію України. І так само це може погано вплинути на посилення верховенства права в державі та питання захисту прав людини.

6. «Просте рішення» у вигляді змін до Кримінального кодексу України ніколи не призводило до нічого хорошого. Приклад – кримінальна відповідальність за неособисте голосування, де попри виявлені факти жодного нардепа не притягнуто до кримінальної відповідальності.

Коментарі

Варте уваги ПОВ'ЯЗАНІ
Рекомендовано Вам