НовиниКруглий стіл у Василівці

Круглий стіл у Василівці

-

Круглий стіл у Василівці

У п’ятницю, 26 листопада у Василівці пройшов круглий стіл на тему «Раціональне використання державних фінансів для розвитку медичної системи окремих територій». Приймали участь у круглому столі народний депутат Юлія Яцик, а також представники лікарень, депутати обласної та міської ради.

Основною темою круглого столу було саме ефективне використання коштів та яким шляхом треба рухатися. Це в першу чергу стосувалося факту, що завдяки сприянню народного депутата Юлії Яцик було проведено закупівлю мамографів для лікарень у Василівці, Енергодарі та Дніпрорудному. На три апарати було виділено 10 млн грн.

Мамографія вже давно зарекомендувала себе як ефективний спосіб діагностики пухлинних захворювань молочної залози у жінок. Нове та сучасне обладнання дозволить жителям громад постійно тримати на контролі своє здоров’я та визначати наявність аномалій у вигляді пухлин на ранніх, найменш шкідливих та важких стадіях. Якщо вчасно почати лікувати ці захворювання, то вони мінімально впливають як на фізичне, так і психологічне здоров’я жінки. Також вчасна діагностика не тільки зменшить наслідки, але й допоможе уникнути летальних випадків, коли хвороба у такій стадії, що лікарі не можуть нічим допомогти.


З вступним словом до присутніх звернулася Юлія Яцик:

«Сьогодні я б хотіла обговорити актуальні питання раціонального використання фінансових ресурсів для розвитку медичної системи нашої території, зокрема Василівської громади. Я не медик, а юрист, але я розумію, що і медики і юристи точно знають, що життя людини є найвищою цінністю. Ми докладаємо зусиль, щоб це було так.

Як народний депутат, обраний по мажоритарній системі, я найбільше опікуюсь проблемами свого округу. Це не означає, що юрисдикція моєї діяльності не поширюється на проблемні питання всієї України».

Важливим моментом про ефективність використання коштів слід вважати не тільки закупівлю медичного обладнання, але й будівництво амбулаторій та спеціальних приміщень, у яких буде встановлено це обладнання. Чимало місцевих жителів цікавляться, чому роботи по амбулаторіям зупинилися, хоча мали вже бути завершені, а жителі громади мали би змогу отримувати у цих амбулаторіях якісне медичне обслуговування. На ці запитання депутат теж знайшла відповідь:

«На сьогодні я вже підіймала питання завершення будівництва та реконструкції амбулаторій по президентським програмам по Запорізькій області. Ми оглянули лише два об’єкти – в селі Кам’янське та Приморську. Попри завершення всіх строків, будівництво незавершене. З робочим візитом влітку цього року я була в Закарпатській області. Я порівнювала, як на інших територіях реалізуються президентські програми – високоякісно, фахово і за значно менші кошти. Я, як народний депутат, буду підіймати ці питання у Верховній Раді, на засіданнях фракції. Не хочу щоб існували такі ганебні питання, як недобудова амбулаторій в селі, яке потребує якісної медичної допомоги. Особливо це необхідно у період пандемії. Взагалі, важливо, щоб жителі могли отримати первинну допомогу. Це кричущі питання, які потребують вирішення».

Окремо депутат пояснила своє бачення ситуації, яка стосується недосконалістi певних розпоряджень, які слід проробляти більш глибоко:

«На моєму особистому контролі буде знаходитися питання розподілу коштів по нещодавно затвердженій програмі на забезпечення киснем медичних установ. Щоб не було таких ганебних явищ, як зобов’язання лікарні придбати кисневу станцію, кріоногенну ємність, але без подальшого питання підключення цієї ємності і забезпечення киснем реанімаційних відділень. Всім байдуже, що робити з придбаною ємністю. У головних лікарів виникає логічне питання: «Що з цією ємністю робити, якщо вона не підключена?» Ці питання мають бути вирішені. З мого боку вже є певні кроки з реагування на такі ситуації, у тому числі шляхом звернення до правоохоронних органів».

Не оминула увагою депутат також і закупівлю апаратів для штучної вентиляції легень, які було направлено у лікарні Запоріжжя:

«Одній з лікарень Запоріжжя було виділено 11 млн гривень на придбання 13 апаратів ШВЛ, але цей тендер було з незрозумілих причин скасовано і по прямому договору було закуплено апарати, але вже у меншій кількості, лише 9 одиниць. Чи це питання низького рівня компетентності високопосадовців Запорізької обласної державної адміністрації. Чи може це питання їх матеріальної зацікавленості? Це питання не до нас, а до правоохоронців. Ми повинні розуміти, що раціональне використання коштів, які виділяються за державною субвенцією на соціально-економічний розвиток територій або за іншими державними програмами, знаходяться під жорстким контролем. Необхідно щоб кошти спрямовувалися виключно на ці потреби, не було любуювання чи завищення цін. Наші люди потребують якісної медичної допомоги, i це не місце для зловживань».

Одна з найголовніших тем, з приводу якої усі зібралися на круглий стіл, була пов’язана саме з цифровими мамографами, адже нарешті люди зможуть отримувати якісне та профільне обстеження.

«Сьогодні ми зустрілися обсудити питання придбання цифрових мамографів. Їх було придбано для Василівки, Дніпрорудного і Енергодару. Я бачила пост, що нарешті встановили зі складу цифровий рентген, який ще весною було передано лікарні, але там не було необхідних умов, лікарня не відповідала технічним вимогам. Більше ніж півроку обладнання, яке необхідне людям, стояло і не працювало. Наступного року ми будемо приділяти увагу і ремонту медичних закладів, залученню коштів для медичних закладів, щоб високоякісне та дороге обладнання не простоювало, а працювало для людей. Я розумію, що весь світ охоплений пандемією коронавірусної інфекції, але це не єдине захворювання, якому необхідно приділяти увагу. Нажаль, Україна досі є лідером захворюваності на онкологію і серцево-судинні захворювання. Саме тому поряд з виділенням коштів на придбання медикаментів ми опікуємося придбанням іншого медичного обладнання, щоб забезпечити якісне лікування інших поширених хвороб, пов’язаних з онкологією та серцево-судинними хворобами».

Логічне мислення та правильне встановлення завдання є запорукою успіху, яке Юлія Яцик чудово розуміє, саме тому вона і робить заяви, про те, що перш ніж просто купити обладнання, необхідно перевірити, чи всі умови для цього обладнання відповідають нормативам, чи спочатку необхідно реконструювати, відремонтувати або побудувати спеціальне приміщення.


Наступним взяв слово Михайло Єсаянц, директор КНП «Запорізький регіональний протипухлинний центр» Запорізької обласної ради. Він детально розповів про проблему, пов’язану з раком молочної залози, та поділився з присутніми тою практикою, про яку він дізнався за кордоном:

«Маммография является лучевой диагностикой заболеваний молочной железы. Это важно для диагностики раковых заболеваний и предраковых состояний. Наряду с УЗИ она является золотым стандартом скрининговых программ во всем мире.

В Швеции и Швейцарии на уровне государства организованы скрининговые программы по выявлению рака молочной железы на ранних стадиях. Там используют маммографию. Проводятся обследования в зависимости от программ примерно в 40-45 лет. Проверяют все 100% женщин. Если есть определенные факторы риска, такие как генетическая предрасположенность, генетические мутации, то в более раннем возрасте.  Проводится раз в год или в два года, зависит от программы и страны. Для выявления либо предопухолевых состояний либо рака на ранней стадии, который бессимптомный и не может себя проявить, а также быть определен ни глазом ни на ощупь.

Всем известно, что онкологические заболевания в целом занимают 2-е место в мире по заболеваемости и смертности. Рак молочной железы среди женщин по Запорожью в 2020 году на первом месте. Сама по себе болезнь достаточно тяжелая, калечащая, поскольку требует множества хирургических вмешательств, которые в последующем инвалидизируют женщину. Выявляют в поздних стадиях, это 3-4 стадии, порядка 30%. Хотя рак считается визуальной формой, которую можно увидеть.

Выявление на ранних стадиях позволяет провести качественное лечение. Это позволяет около 70% пациентов провести органосохраняющие операции, которые важны как в психологическом, так и в реабилитационном плане. Процент восстановления – 94-97%, полная ремиссия наступает. В то время как на последних стадии врачи могут лишь облегчить страдания. Теперь больница может на территории громады провести скрининг на рак молочной железы. В день такой аппарат может провести до 40 маммографий. Сам этот метод безболезненный, но люди у нас о нем почти ничего не знают».

Таким чином, спираючись на слова спеціаліста, своєчасно продіагностоване та виявлене захворюваня набагато легше лікувати. Завдяки цьому лікарі мають змогу зберегти якомога більше жінок від негативних наслідків хвороби.


Про приватну практику лікування онкологічних захворювань розповів Артем Каджоян, асистент кафедри ЗДМУ та лікар у приватній лікарні «Онколайф»:

«Необхідно змінити ставлення людей до свого здоров’я. Люди є люди. За кордоном люди мають проходити планові огляди. Якщо жінка не пройде плановий мамографічний огляд, а у неї, наприклад, розвивається рак молочної залози, то лікуватися вона буде за власний кошт. Треба думати так, щоб люди самі робили все необхідне для вчасних оглядів. Якщо в людини є певний діагноз, це не означає, що у неї немає онкології. Сімейні лікарі мають бути обізнані про неї.

Наразі увагу треба приділяти не тільки лікуванню, а й ранній діагностиці. Основним фактором перебігу хвороби є стадія захворювання. Рання діагностика забезпечує кращі прогнози лікування. Якщо з першою стадією хвороби, з 100 жінок 90-99 жінок мають шанс прожити 5 років і більше. Якщо третя стадія, то вже 80. А вже якщо четверта стадія, занедбана форма то лише 25 жінок зі 100 проживуть після лікування 5 років і більше. Лікування занедбаних форм раку будуть в десятки разів дорожче, ніж лікування першої чи другої стадії. Чим раніше виявляють захворювання, тим більше шансів у жінки зберегти своє здоров’я».

Приводячи таку невтішну статистику, Артем Каджоян допомагає пересічному громадянину зрозуміти важливість своєчасного огляду та діагностики. Перш за все своєчасне виявлення допоможе звести до мінімуму ризики, а також зберегти життя жінки.


Далі слово взяв Валерій Сапа, директор КНП «Василівська БЛІЛ». Він підняв питання того, що люди не завжди довіряють медикам, а також не мають повної інформації про вплив обстежень на здоров’я. Також лікар прозвітував про стадію готовності мамографів і назвав приблизні терміни запуску:

«Говоря о маммографии, стоит упомянуть важный момент. Многие говорят о нагрузках на организм. Нагрузка в несколько раз меньше, чем в случае проведения рентгена легких. Во всем мире подобное рекомендуют. Когда семейный врач во время обследования обнаруживает какое-то уплотнение, он может сразу отправить женщину на дальнейшее обследование. Нагрузка минимальная. За границей рекомендуют периодически делать обследования. Эта профилактика важна. После 50 лет абсолютная норма проходить проверку раз в год, потому что внешне не всегда возможно это обнаружить.

Все три маммографа – в Днепрорудном, Энергодаре и Васильевке – уже скоро будут запущены. В Васильевке аппарат установлен и готов, ждут лицензию на сам аппарат. В течение ближайших недель планируют начать его использовать. Есть доктор, которая прошла необходимое обучение, она будет работать на нем».


Завершуючи розмову про мамографи, виступив Юрій Абросімов, директор КНП «Дніпрорудненська БМЛ»:

«В этом зале уже много сказано, многие из нас коренные жители территорий. Закупка маммографов – это революционный шаг. Ранее такого не было. Мы выходим на новый уровень ранней диагностики и хотелось бы не останавливаться и плавно двигаться дальше. Наступит тот момент, когда люди сами будут стремиться пройти диагностику».


Останнім слово взяв Сергій Каліман, міський голова м. Василівка, який розповів про те, що отримує громада Василівки завдяки державній програмі:

«На сьогоднішній день три території отримали мамографи і мають можливість кожного дня проводити обстеження. Це дуже важливо для людей, адже в першу чергу це територія сільська. Люди з села не завжди мають можливість поїхати до Запоріжжя. Тепер в них все це поруч. Я хочу подякувати лікарям за те, що вони завжди готові допомогти нам і поділитися досвідом з іншими лікарями. Завдяки плідній роботі народного депутата Юлії Яцик та програмі президента ми маємо можливість зробити ремонт в нашій лікарні, де ми будемо приймати у нормальних умовах жителів громади».


За результатами цієї зустрічі як представники влади, так і представники громад мали змогу дізнатися більше про зусилля, які вони можуть та мають докладати для розвитку свого рідного краю та громад. Коли мамографи почнуть працювати на повну потужність, ключовим фактором успіху буде зацікавленість жінок у проходженні обстежень та піклуванні про своє здоров’я. Сама Юлія Яцик вже має багато амбітних планів по розвитку свого округу, заради якого вона розглядає усі ініціативи та пропозиції, а коли вони знаходять затвердження, й контролює їх виконання.

 

Коментарі

Варте уваги ПОВ'ЯЗАНІ
Рекомендовано Вам