НовиниМстислав Банік: «Дія», вигідна як громадянам, так і владі

Мстислав Банік: «Дія», вигідна як громадянам, так і владі

-

Мстислав Банік: «Дія», вигідна як громадянам, так і владі

Міністерство цифрової трансформації будує цифрову державу і для досягнення своїх цілей має на меті за три роки перевести 100% державних послуг в онлайн. Це спростить життя українців та дозволить уникнути присутності держави в їхньому побутовому житті, прибере бюрократію та корупцію. А замість черг українці зможуть витрачати час на більш важливі речі.

Про це керівник з розвитку електронних послуг у Міністерстві цифрової трансформації України Мстислав Банік наголосив під час колективного інтерв’ю з регіональними журналістами у рамках спільного проекту Українського кризового медіацентру та Естонського центру Cхідного партнерства.

Коли в серпні 2019 року було створено Міністерство цифрової трансформації, Мстислав Банік  був одним з перших, хто приєднався до нової команди.

Одним з найважливіших його проектів є славнозвісна програма «Держава у смартфоні», через реалізацію якої під керівництвом Мінцифри українці отримують онлайн доступ до все більшої кількості державних послуг за допомогою цифрових документів, таких як: ID-картка, студентський квиток, водійське посвідчення, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, поліс страхування транспортного засобу, індивідуальний податковий номер, свідоцтво про народження, посвідка про зміну місця реєстрації чи, навіть, біометричний закордонний паспорт.

На сьогоднішній день перевагами нових інструментів скористались вже понад 10 мільйонів користувачів. Застосунок «Дія», що розшифровується як «Держава і Я», має на меті зблизити громадян та владу.

Розкажіть у кількох словах про початок проекту «Дія».

Проект «Держава у смартфоні» – один з найважливіших наших проектів, мета якого – забезпечити доступ онлайн до 100% державних послуг. В Україні отримати публічні сервіси в традиційний (офлайн) спосіб – не завжди найприємніший досвід. Процедури часто повільні, забюрократизовані та важкі для розуміння. Деякі навіть можуть містити корупційну складову. Тому ми придумали бренд «Дія».

Ми розпочали із запуску веб-порталу, а згодом – мобільного додатку. У різних категорій громадян свої вподобання: якщо старше покоління віддає перевагу веб-версії, молодь активніше користується мобільним додатком. Ми хотіли, щоб ці платформи були ближчими до громадян, тож адаптували їх під їхні потреби. У «Дії» усі процедури описані легкою, зрозумілою мовою. Ми не використовуємо канцелярську мову.

Створити обліковий запис можна за допомогою банк-ID. А далі ви отримуєте віддалений доступ до усіх необхідних публічних сервісів. Громадяни від самого початку демонструють свою підтримку, а під час карантинних обмежень у 2020 та 2021 роках «Дія» стала в нагоді багатьом з нас.

Які переваги «Дії» для мільйонів громадян, що користуються додатком в Україні, ви би виділили?

Звичайно, «Дія» зацікавила багатьох доступом до офіційних документів (водійське посвідчення, цифровий паспорт). Залучаючи стільки людей, ми одночасно просуваємось у боротьбі з корупцією на усіх рівнях. На місцевому рівні онлайн доступ до адміністративних послуг захищає громадян від бюрократії чи пропонування хабаря, з яким вони можуть стикнутись. Дивлячись ширше, регулярне оновлення даних про користувачів «Дії» дозволяє відслідковувати історію відкритих даних. У багатьох випадках це чудовий спосіб виявлення помилок в реєстраціях чи звітах. Насамкінець, прозорість, яку забезпечує «Дія», вигідна як громадянам, так і владі.

У багатьох українців виникає стурбованість через безпеку їхніх даних. Як справи із захистом даних у «Дії»?

Захист персональних даних громадян України є дуже важливим для Мінцифри. Будь-яке слабке місце в системах безпеки може поховати весь проект. У координації з різними відомствами, у т.ч. Службою безпеки України (СБУ), ми провели багато часу, тестуючи безпеку і веб-платформи, і мобільного додатку перед їх запуском. Уся наша діяльність з персональними даними узгоджена з омбудсменом.

Окремої уваги заслуговує революційна технологія – Дія.Підпис. На сьогодні – це найбезпечніший електронний підпис прямо у вашому смартфоні. У грудні ми навіть провели хакатон, намагаючись виявити вразливі місця. Все пройшло успішно, адже в результаті з наших платформ не вдалось викрасти жодну інформацію, що містить персональні дані.

Які нові послуги доступні на порталі Дія?

Оформлення субсидій

Субсидії — друга за популярністю держпослуга після зміни місця реєстрації. Цього року їх отримують 2,7 млн українців, а з держбюджету у 2021 було виділено 104,1 млрд грн. Раніше, щоб оформити субсидію, треба було йти у ЦНАП, заповнювати заяву, приносити купу папірців або ж навіть їхати до райцентру. Зараз достатньо подати заяву на порталі Дія та підписати своїм КЕП. 30 хв на заповнення у зручний для вас час і жодної ксерокопії документу. Заява автоматично надійде до органів соцзахисту, які призначають субсидії. Крім того, субсидія на більшість видів послуг ЖКГ буде продовжуватися автоматично, якщо у людини протягом року нічого не змінилося.

Призначення та перерахунок пенсій

За даними ПФУ, щороку 400 тисяч українців оформлюють пенсію, а майже 900 тисяч подає заяву на її перерахунок. Тепер усе це можна зробити на порталі Дія, не витрачаючи жодної хвилини у чергах. Заповнюєте анкету, завантажуєте необхідні документи та надсилаєте заявку. Процес максимально автоматизований, щоб кожен міг це зробити. Скоротили кількість документів, полів для заповнення та час на очікування. Треба зазначити, який вид пенсії ви хочете отримувати та яким чином — на банківську карту чи у відділенні пошти. Далі заявка потрапить на розгляд у Пенсійний фонд автоматично.

ОК-5, ОК-7, витяг з реєстру застрахованих осіб та довідка про доходи пенсіонера

ОК-5 та ОК-7 — одні з найпопулярніших довідок в Україні. Щороку їх видають 2,8 млн. Це довідки про ваш трудовий та страховий стаж. Вони бувають потрібні при оформленні на роботі, або для призначення пенсії, при нарахуванні лікарняних. Тепер їх можна згенерувати на порталі Дія в декілька кліків. Нікуди ходити для цього — непотрібно. Те саме стосується і витягу з Реєстру Застрахованих Осіб та довідки про доходи пенсіонера. У декілька кліків ви можете отримати всю актуальну інформацію. На порталі Дія не треба буде подавати ніяких додаткових папірців. Необхідна довідка сформується та надійде на вашу електронну пошту.

Що б ви побажали тим українцям, які досі мають сумніви щодо цієї ініціативи?

Порадив би їм зосереджуватись на процесах діджиталізації. Мені здається, всім українцям варто вдосконалювати свої комп’ютерні навички, у т.ч. в таких простих інструментах, як імейл чи соцмережі. Багато хто досі переконаний, що паперові документи – це краще та безпечніше, але це неправда. Закликаю всіх прийняти ці зміни і не боятись діджиталізувати своє життя!

Цифрова трансформація державних послуг в Україні набирає обертів і це чудово. Адже впровадження доступних і простих електронних послуг – це не лише принципово нова система організації виробництва й обслуговування у різних сферах, у тому числі й в державному управлінні. Цифровізація сприяє зменшенню впливу людського фактору та корупційної складової в ході надання державних послуг, підвищує їх якість та оперативність задля покращення життя, роботи, навчання та відпочинку українців. Усі державні послуги повинні бути прозорими, чіткими та автоматизованими через смартфон чи комп’ютер. Зараз кожен може завдяки застосунку «Дія» користуватися цифровими документами та отримувати послуги в один клік.

Завдяки цифровізації соцпослуг зможемо зберегти приблизно 270 млн аркушів чи 1300 тонн паперу на рік.

Коментарі

Варте уваги ПОВ'ЯЗАНІ
Рекомендовано Вам