В Україні триває загальна мобілізація. Тому часто постає питання, чи можуть військовозобов’язані чоловіки відмовитись від повістки і чи передбачена за це якась відповідальність.
Почнемо з того, що в Україні існує декілька видів повісток:
- для уточнення облікових даних – прийти та стати на облік, оновити інформацію про призовника;
- на проходження військово-лікарської комісії – потреба пройти медкомісію;
- на призов до армії – у такій повістці вказано термін, у який потрібно з’явитися до призовної дільниці;
- мобілізаційне розпорядження – відправка до війська.
Що буде, якщо не прийти до військкомату
Юрист Ростислав Кравець попереджає, що з’явитися до військкомату ви таки повинні. Але, за умови, що особисто отримати повістку і розписалися за неї.
Варто зазначити, що після вручення першої повістки вас не заберуть в зону активних бойових дій. Спочатку вас поставлять на облік та уточнять особисті дані. Лише потім прийде повістка для проходження медичної комісії. І лише після висновку медкомісії вас можуть направити на строкову службу.
Покарання ухилянті
На призовника може бути накладена адміністративна та кримінальна відповідальність за неявку в військкомат.
«Якщо ви не з’явились за першою офіційною повісткою, на вас можуть накласти адміністративний штраф. Коли ж ви пройшли медичну комісію і в подальшому не з’являєтесь до військкомату, вже може бути накладена кримінальна відповідальність за ухилення від проходження військової служби», – попередив юрист.
Якщо призовник не з’явився до військового комісаріату без поважних причин, його очікує штраф від 85-119 гривень. За повторне правопорушення доведеться сплатити до 255 гривень.
А ухилення від призову на строкову військову службу (після проходження медкомісії) – карається обмеженням волі на строк до трьох років.
У яких випадках можна відмовитись від повістки
За словами юриста, відмовитись від повістки можна, якщо:
- у ній вказані неправильні дані;
- її вручає неуповноважена для цього особа;
- на ній немає печатки військкомату або підпису військового комісара.
Ростислав Кравець радить ретельно ознайомлюватися та уважно перечитувати повістку, яку вам вручають. Вона має містити наступні дані: ПІБ; рік народження та адресу призовника; місце роботи; вид повістки; дату, час та адресу, коли й куди необхідно з’явитися; назву органу, печатку, підпис, прізвище, ім’я та по батькові керівника військкомату.