НовиниПісля майже 10 років судів «скіфське золото» повернули до...

Після майже 10 років судів «скіфське золото» повернули до України

-

Після майже 10 років судів «скіфське золото» повернули до України

Артефакти з чотирьох кримських музеїв, які перебували на виставці в Нідерландах, коли росіяни окупували півострів, повернули в Україну.

Йдеться про 565 предметів, зокрема, античні скульптури, скіфські та сарматські прикраси, китайські лакові шкатулки, яким понад дві тисячі років. Загальна вартість колекції – мільйон євро, зазначають у пресслужбі Національного музею історії України.

Також там нагадали, що з лютого по серпень 2014 року в Музеї Алларда Пірсона тривала виставка «Крим: золото й таємниці Чорного моря». На ній були представлені деякі експонати Національного музею історії України та чотирьох музеїв Криму: Національного заповідника «Херсонес Таврійський» (Севастополь), Центрального музею Тавриди (Сімферополь), Бахчисарайського історико-культурного заповідника та Керченського історико-археологічного заповідника. Саме в лютому 2014 року Росія почала окупацію Криму.

«Предмети з колекції Національного музею історії України повернулися до Києва після завершення виставки. Водночас повертати цінності з кримських музеїв на територію, не підконтрольну українській владі, стало неможливим. Проте музеї Криму, які де-факто контролює влада Росії, наполягали саме на цьому. У Нідерландах розпочався судовий процес», — зауважив генеральний директор Національного музею історії України Федір Андрощук.

Київ на суді наголошував, що за українським законодавством усі музейні експонати перебувають у власності держави, а музеї є лише тимчасовими розпорядниками. На боці України була і конвенція ЮНЕСКО від 1970 року, згідно з якою кожна суверенна держава має право вивозити або не вивозити, забороняти відчуження та повертати з виставок будь-які культурні цінності, якщо вважає такі дії незаконними.

9 червня 2023 року Верховний суд Нідерландів постановив, що «скіфське золото», яке роками було предметом судової тяганини в Нідерландах, має бути повернуте Україні.

«Це означає, що зі свого боку музей докладе максимум зусиль для їх збереження та для того, щоб громадяни і гості України змогли їх побачити. Разом з тим, оскільки колекція набула міжнародного політичного резонансу, її стан і подальша доля будуть відтепер під прискіпливою увагою світу. Це, у свою чергу, покладає відповідальність на всіх, хто стояв за політичним рішенням щодо повернення колекції у воюючу Україну. Вони мають забезпечити їй безпрецедентну охорону, а також відповідну економічну підтримку Національному музею історії України», — наголосив Андрощук.

Коментарі

Варте уваги ПОВ'ЯЗАНІ
Рекомендовано Вам