АналітикаПопри традиційну дипломатію

Попри традиційну дипломатію

-

Попри традиційну дипломатію

Напередодні свого візиту до Іспанії Володимир Зеленський, стоячи на тлі руїн, які виникли внаслідок ударів російських ракет у Харкові, закликав персонально лідерів США та Китаю взяти участь у Глобальному саміті миру. Про що може свідчити такий нетиповий для традиційної дипломатії крок?

Президент Володимир Зеленський закликає лідерів США та Китаю Джо Байдена і Сі Цзіньпіна особисто приїхати на Саміт миру, який Україна організовує у Швейцарії 15-16 червня.

«Будь ласка, підтримайте Саміт миру своїм персональним лідерством та участю», — звернувся глава держави до іноземних колег, стоячи серед спалених книжок і руїн харківської друкарні, яку нещодавно знищила російська ракета.

«У світі немає нації, яка здатна зупинити таку війну лише своїми зусиллями. Потрібна участь лідерів світу», — зазначив також український президент у зверненні, яке, до речі, записав англійською мовою.

«Ми не хочемо, щоб, так само як ці книжки, згорів Статут ООН. Сподіваюся, не хочете й ви. Будь ласка, проявіть ваше лідерство в наближенні миру — дійсно миру, а не паузи між ударами», — акцентував Зеленський.

Зазначивши, що на сьогодні вже понад 80 держав підтвердили свою участь, він наголосив, що Вашингтон і Пекін «поки що стоять осторонь» цієї події.

Слід зауважити, що днями агенція Bloomberg, посилаючись на свої джерела в оточенні американського президента, повідомляла, що Джо Байден не приїде на саміт до Зеленського, оскільки в цей час буде у Каліфорнії збирати гроші на свою президентську кампанію. Водночас зазначається, що 13–15 червня Джо Байден перебуватиме у Європі на зустрічі G7 в Італії. Але після цього начебто відразу полетить до Сполучених Штатів.

«Саміт миру — це спроба вивести обговорення мирних ініціатив на рівень глобальної дипломатії. Не кулуарних обговорень топдержав, незрозумілих «планів» від спеціально найнятих росіянами експертів, не декларацій та чернеток похованих раніше переговорів. А щось справді глобальне, яке потім можна було б пред’явити усім, хто би цього забажав. Показово, що росіяни дуже багато ресурсів витрачали і витрачають на дискредитацію української позиції. Але річ у тім, що за підсумками саміту буде уже не українська, а консолідована позиція», — зазначає, коментуючи звернення Зеленського до Байдена і Сі Цзіньпіна, експерт аналітичного центру «Об’єднана Україна» Петро Олещук.

Підкресливши, що росіяни, залишаючись агресорами, витратили купу ресурсів на створення іміджу «миротворців», політолог резюмував наступне: «І зараз результати цих псевдомиротворчих зусиль РФ вислизають. Звідси ледь не істеричний крик про «готовність замороження» — просто аби ввести в оману та «розхолодити» світ. Це все складна дипломатична гра, у якій ще буде багато проміжних позицій та результатів. Вона не обіцяє швидкої дипломатичної перемоги, але вона точно може зірвати не один план ворогів, що вже немало».

Тим часом експерти також акцентують на тому, що довкола глобального Саміту миру відбуваються надскладні геополітичні перипетії.

Зіграти на ситуації

«Для нас в контексті глобального Саміту миру є вкрай важливою присутність світових лідерів, а особливо США та Китаю. Ми бачили інформацію про те, що Байден начебто не поїде, оскільки йому потрібно збирати кошти на передвиборчу кампанію. В цьому сенсі звернення Зеленського — це апеляція до американського народу, до виборців Байдена, який неодноразово публічно наголошував, що Сполучені Штати будуть підтримувати Україну стільки, скільки зможуть. Тому, тут теж йдеться про своєрідне нагадування», — зазначає політолог Ігор Петренко.

Крім того, підкресливши, що Трамп усіляко намагається перехопити ініціативу Білого дому в українському питанні і зараз республіканці критикують адміністрацію Байдена за те, що та ніяк не надасть дозволу Україні завдавати ударів по суверенній території РФ американською зброєю, експерт констатував, мовляв, «тому ми тут теж акцентуємо на важливості присутності на саміті миру саме першої особи США».

«Тобто Зеленський намагається зіграти на ситуації і максимально пушити цю історію в частині того, щоб Байден все ж таки змінив свої плани і таки приїхав у Швейцарію, де обговорюватиметься, зокрема, й українська «формула миру», — додає політолог.

Що ж стосується Китаю, то тут, на думку Ігоря Петренка, офіційний Київ намагається зіграти на тому, що Індія, яка є конкурентом Китаю регіонального і глобального характеру, вже підтвердила свою участь у саміті.

«І тут ми апелюємо до того, що якщо КНР має претензійні амбіції на лідерство, він має перейматися, в тому числі, таким складними питаннями, як війна в Україні. Перейматися не на словах, а на ділі. Власне, тому Зеленський це питання із закритої дипломатії переніс в публічну площину, апелюючи до більш широкого кола суб’єктів. Крім того, фон, на якому Зеленський записав своє звернення до світових лідерів, наочно демонструє, до чого можуть призводити зволікання у підтримці України і потакання Російській Федерації. Тобто ось вам, дивіться — спалена книгарня, зруйнований гіпермаркет — абсолютно цивільні об’єкти. Таким чином ми намагаємось показати критичність ситуації і спонукати до відповідної емоційної складової», — наголошує політолог.

Експерт також підкреслює, що одне з головних завдань глобального Саміту миру полягає в тому, щоб зробити безальтернативною формулу миру України.

«І те, що вже понад 80 країн підтвердили свою участь — дуже добрий знак. Ну, а позиція КНР залежатиме, в тому числі, від динаміки взаємовідносин зі Сполученими Штатами», — підсумовує Ігор Петренко.

Український мирний трек

Своєю чергою політолог Ігор Чаленко акцентує, що президент Зеленський своїм запрошенням, яке адресоване конкретно до Байдена і Сі Цзіньпіна, «вкотре актуалізував надважливість установчого Саміту миру саме на рівні глав держав».

«Насправді ми маємо чітко розуміти, що тут йдеться про реалізацію дуже і дуже великого з точки зору часового виміру треку, тому що, нагадаю, українська «формула миру вперше була презентована на саміті G20 на Балі ще у листопаді 2022 року. Тобто трек справді надзвичайно серйозний, і сам Китай, до речі, на цьому шляху теж був присутній, адже спецпредставник КНР Лі Хуей був також і на саміті у Джидді», — зауважує політолог.

«З дипломатичної точки зору така публічна апеляція до конкретних лідерів, яку здійснив Зеленський, є не зовсім коректною, тому що подібні речі узгоджуються з адміністраціями, дипломатичним протоколом і таке інше. Але той же Китай теж грає свою гру, показуючи, що в нього є альтернативна позиція. Тому в цій ситуації ми дійсно маємо повсякчас показувати, що насправді саме український мирний трек має залишатися центричним», — додає Ігор Чаленко.

Експерт також переконаний, що участь у саміті «фактично лідерів двополюсного світу» є дуже доречною, оскільки це «демонстрація зацікавленості сторін у стабілізації ситуації та створенні справедливих правил гри у безпековій сфері з тим, аби унеможливити абсолютно невмотивовану агресію будь де».

«Участь таких високих гостей, як Байден і Сі Цзіньпін, значно підсилила б глобальний Саміт миру і дала б чіткий сигнал світу, що ми не будемо йти шляхом ескалації і наближення до Третьої світової, а, попри різні погляди, шукатимемо шлях для взаємного порозуміння», — резюмує політолог.

Тим часом у Пекіні на звернення Зеленського до китайського лідера наразі не відреагували. Що ж стосується Сполучених Штатів, то, як повідомляє Reuters, посилаючись на неназваного американського посадовця, «США будуть представлені на Саміті миру у Швейцарії, однак станом на зараз невідомо, хто саме з представників влади туди поїде».

Коментарі

Варте уваги ПОВ'ЯЗАНІ
Рекомендовано Вам