АналітикаРік Рамштайну: як працює машина допомоги Україні

Рік Рамштайну: як працює машина допомоги Україні

-

- Advertisment -spot_img

Днями, 21 квітня, на американській військовій базі Рамштайн у Німеччині відбулась чергова зустріч міністрів оборони та начальників генеральних штабів 50 країн. Головував на ній голова Пентагону Ллойд Остін. Українську делегацію традиційно очолював міністр оборони Олексій Рєзніков. Також були присутні генсек НАТО Єнс Столтенберг, який повернувся з Києва, і головний дипломат ЄС Жозеп Борель.

На даний момент це найпредставніший і найвпливовіший військово-політичний форум на планеті. Його офіційна назва – Контактна група з питань оборони України (Ukraine Defense Contact Group). Але широкому загалу він відомий за місцем проведення першої зустрічі, що відбулася 26 квітня 2022 року – «Рамштайн».

Навіщо і як з’явився Рамштайн

З початком повномасштабного вторгнення Росії командування української армії дійшло невтішного висновку – артилерійських боєприпасів та техніки вистачить максимум на 2 місяці інтенсивної війни.При цьому західні партнери демонстрували скепсис щодо здатності України вистояти і допомагати чимось серйозним не поспішали.

Нам передавали піхотне озброєння для ведення партизанських боїв. Ця зброя допомогла відбити перший натиск російських окупантів, проте можливості української армії стрімко виснажувались.

Щоб вирішити цю проблему, Міноборони почало скуповувати доступну зброю та боєприпаси радянського зразка. Проте запаси радянських озброєнь в країнах, які були готові їх продавати Україні, були порівняно невеликі, це могло відкласти проблему, але не вирішити її.

Тому на початку березня 2022 року Міноборони почало відстоювати ідею залучення важких західних озброєнь.

Спочатку ця ідея зустріла великий опір. Причому не лише на Заході. У Генштабі підтвердили, що українське командування з побоюванням сприйняло можливість переходу під час активної фази війни на системи західного зразка. Тому що не було розуміння, як здійснювати планування, на яку ефективність розраховувати, треба було навчати людей тощо.

Проте Резніков продавлював цю ідею, бо інших альтернатив не було. Перелом стався після візиту міністра оборони України до Лондона 21-22 березня 2022 року. Тоді ініціативу української сторони підтримав міністр оборони Великобританії Бен Воллес. Він заявив про необхідність передати Україні артилерійські системи та бронетехніку.

До кінця березня різні країни підтримували Україну в рамках своїх програм. Міжнародні програми, зокрема по лінії НАТО, були поставлені на паузу. Де факто НАТО було паралізоване через позицію низки держав, які відмовлялися передавати Україні летальну зброю і взагалі надавати якусь значну допомогу.

Потрібен був новий гнучкий підхід, який би забезпечив комплексну підтримку.

Перший міжнародний формат допомоги Україні ініціювали британці – 31 березня 2022 року у Лондоні відбулася донорська конференція, метою якої була координація збору коштів для організації допомоги ЗСУ. Однак усі очікували, що скаже Вашингтон.

Стратегію, з якої згодом виріс «Рамштайн» 26 березня 2022 року, озвучив під час візиту до Варшави президент США Джо Байден.

З самого початку американці зайняли позицію, що підтримка України має бути не одноосібно Америкою, а коаліцією. Тому базовим критерієм усієї діяльності, за словами Байдена, була оцінка – зміцнюють ті чи інші пропозиції антикремлівську коаліцію чи ні.

Також бралося до уваги, чи є на Заході озброєння, що запитуються Україною, в достатній кількості, чи вплинуть ці системи на бойові дії, чи зможуть забезпечити їх стабільні поставки. Тому що за останні двадцять років військовий потенціал Заходу, особливо європейських країн, зазнав ерозії. Найбільш наочна ілюстрація – стан справ у Бундесвері, де більшість техніки опинилася у неробочому стані.

26 квітня 2022 року завдяки лідерству США на базі Рамштайну зібралися представники 40 країн, щоб скоординувати зусилля на користь України. То був відкритий клуб без зайвих формальностей. Тобто якщо в НАТО умовна Угорщина блокує ініціативи, то в «Рамштайні» такої можливості немає. Все ґрунтується на добрій волі учасників.

Де-факто «Рамштайн» став відповіддю на бездіяльність ООН, ОБСЄ та НАТО, які не змогли запобігти масштабній війні в Європі.

Поступово кількість учасників зросла до 50. «Рамштайн» перетворився на глобальну мережу, в якій беруть участь Японія, Австралія, Ізраїль та інші країни поза НАТО. З розвитком формату держави почали вибудовувати свою тактику.

Стратегія і тактика України

Пошуки зброї ведуться на всіх рівнях та координує цю роботу особисто президент Зеленський. Зі своїми візаві спілкуються прем’єр Денис Шмигаль та міністр закордонних справ Дмитро Кулеба. На постійній основі працює діалог «Єрмак-Салліван».

Стратегію України на «Рамштайні» від початку формує Резніков.

Спочатку Міноборони України вибудовувало на «Рамштайні» стратегію «вирви, що розширюється», в яку «затягувало» більше допомоги. «Завдання було нетривіальне», кажуть українські дипломати. «Приїжджати щоразу і говорити «дайте, дайте» – це не
спрацювало б. Знайшли правильний підхід».

Ідея полягала в тому, щоб показати партнерам логіку, яка призведе до результату, кажуть у Міноборони. З першого засідання працювали над тим, щоб розширити список платформ (видів та типів озброєнь), які партнери будуть готові передавати Україні. У пріоритеті спочатку була артилерія, РСЗВ, ППО, бронетехніка.

На другому засіданні уточнили підхід – запропонували партнерам розглянути можливість передавати окремі платформи, а цілісні підрозділи. Щоб, наприклад, артилерія надходила у вигляді батарей чи дивізіонів, з боєприпасами, зі штатними БПЛА розвідки та радарами контрабатарейної боротьби. Це різко збільшує ефективність на полі бою.

До третьої зустрічі наголосили на підготовці конкретних місій: захист моря, звільнення правого берега Дніпра в Миколаївській та Херсонській областях тощо. «Ця була зрозуміла логіка. Наприклад, щоб просунутися на Херсонщині, треба було придушити російську систему ППО та зруйнувати логістику. Для цього потрібні були антирадарні ракети HARM та далекобійна високоточна зброя – MLRS, HIMARS. Щоб відігнати російський флот, були потрібні протикорабельні ракети, БПЛА, радари. Наш міністр розставляв ці акценти і пояснював, для чого нам потрібні, наприклад, «Гарпуни», який
результат очікується, а ми на своєму рівні деталізували за конкретними системами, кількістю», – кажуть у Генштабі.

Перші ракети «Гарпун» вдалося отримати завдяки човниковій дипломатії між трьома країнами. «У одних були ракети, в інших – пускові, які ще треба було адаптувати. По-третє, треба було отримати погодження».

Починаючи з середини літа (липень 2022 року), коли вже було розблоковано основну масу платформ, українська сторона почала виводити на перший план середньострокові та довгострокові завдання: обслуговування, ремонт, виробництво техніки та боєприпасів, масштабування тренінгових програм (щоб перейти від індивідуальної підготовки до навчання на рівні батальйонів та штабів бригад).

На кожній зустрічі до пріоритету виносилася тема захисту неба, але рішення щодо ППО/ПРО прискорилися після вересневих обстрілів Харкова та жовтневих Києва.

«Ми приїжджали та розповідали ситуацію. З ППО тема непроста, багато нюансів із ракетами. Показували наш підхід – потрібна багаторівнева система ППО/ПРО, від ПЗРК та простих зенітних установок до платформ, які здатні перехоплювати балістичні цілі», -кажуть у Міноборони.

Підсумки року

Якщо дивитися на результати, то із запитів України щодо платформ поки немає політичного рішення лише щодо літаків західного зразка. При цьому авіацію радянського типу ми вже отримуємо.

Раніше були отримані:
• Не менше 400 знарядь 155 мм калібру;
• Не менше сотні стволів артилерії 105-мм калібру;
• Близько півсотні західних РСЗВ (MLRS, HIMARS, Mars II, LRU);
• Понад тисячу одиниць бронетехніки;
• Протидарадарні та протикорабельні ракети;
• Західні танки, яких будуть сотні.

Найбільш вражаючий шлях пройдено у розрізі ППО/ПРО. До кінця січня 2022 року Україна не могла здобути банальні стингери – було не можна. Згодом за рік для сил оборони вдалося забезпечити:

• Сотні ПЗРК різних типів;
• Системи Crolate (Франція), Aspide, Gepard (Німеччина);
• Комплекси IRIS-T SLM (Німеччина) та NASAMS (Норвегія – США);
• Нарешті – системи Patriot (США), здатні збивати балістичні цілі. У цю категорію скоро прийде комплекс SAMP-T (Франція – Італія).

Міністр оборони Рєзніков неодноразово зазначав, що на кожному етапі при запиті на новий тип платформ завжди була відповідь «ні, це неможливо». Але українська сторона продовжувала працювати, поки неможливе ставало реальністю.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Latest news

Це треба знати, якщо їдете до Польщі

Під час перетину кордону України з Польщею здійснюється два види контролю – паспортний і митний. Якщо з першим усе...

Кіберполіція запрошує долучитись до соціального проєкту BRAMA

У віртуальному просторі почав діяти новий проєкт з кібербезпеки «BRAMA» (БРАМА). Це синергія громадян, приватного та державного секторів у...

Десятки будинків залишилися без світла через атаку БПЛА на Запоріжжя

Внаслідок нічної БПЛА-атаки без електроенергії залишилися 37 приватних будинків Запорізької області. Про це розповіли в ПАТ «Запоріжжяобленерго». «Наші бригади вже...

Чорний лебідь кружляє над Кремлем

Андрій Бартиш «Чорний лебідь» - це концепція, згідно з якою існують важко прогнозовані нечасті події зі значними наслідками. Ввечері 22...
- Advertisement -spot_imgspot_img

Окупанти атакували Запоріжжя безпілотниками: зруйновано будинки, є постраждалі

Вночі 28 березня Росія атакувала Запоріжжя ударними БПЛА. Пошкоджень зазнали приватні будинки у трьох районах міста. Як повідомив голова...

Уночі 31 березня Україна перейде на літній час

Переведення годинників проводиться для того, щоб ефективніше використовувати денне світло в холодний період року та зменшити витрати на електрику...

Must read

Як працюватиме служба зайнятості  Запорізької області у період карантину

Незважаючи на введення карантину та встановлення обмежувальних заходів з...

Низка нардепів вимагають відправити законопроєкт «про заборону УПЦ МП» до Венеціанської комісії

Частина депутатів Верховної Ради заявили, що хочуть відправити законопроєкт...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you