НовиниРосіяни зруйнували сотні курганів у Запорізькій області

Росіяни зруйнували сотні курганів у Запорізькій області

-

Росіяни зруйнували сотні курганів у Запорізькій області

Росіяни знищують культурну спадщину в Запорізькій області. Зокрема, йдеться про унікальні кургани на окупованій частині регіону, які військові РФ розкопують, готуючи оборонні траншеї. 

Про нищення історичних пам’яток в ефірі національного телемарафону розповів директор департаменту культури та інформаційної політики Запорізької обласної військової адміністрації Владислав Мороко.

За його словами, у Запорізькій області налічується понад 7000 курганів. Більша частина яких знаходиться на тимчасово окупованій території.

На початку квітня Центр журналістських розслідувань проаналізував супутникові знімки і виявив на них 70-кілометровий окоп, виритий російськими військами. Як зазначили журналісти, довжина цієї лінії оборони – це майже третина протяжності Запорізької області зі сходу на захід (205 кілометрів) і дорівнює відстані від Херсона до Миколаєва.

«Коли під час боїв роблять фото, то по геолокації ми можемо зрозуміти, чи є в полях або окопах пам’ятки. Раніше на цих територіях проводилися дослідження, тому ми можемо порівняти мапи окопів з нашими знімками. Нам вдалося визначити, що цей окоп проходить по охоронних зонах у межах курганів і по самих курганах. Нарахували, що пошкоджено приблизно 160 курганів і курганних могильників», — говорить Владислав Мороко.

Посадовець розповів, що розкопуючись, росіяни, ймовірно, зруйнували кургани, які належать одразу до кількох епох:

«Поховання з Бронзової доби може бути зроблене на похованнях, які були раніше. Можливо, є й з інших періодів, наприклад, Середньовіччя. Тому кожен курган, з наукової точки зору, є цінністю, незалежно від того, де він розташовується. Найбільш відомі зосереджені в Кам’янсько-Дніпровському районі, які стосуються скіфів і сарматів».

Також керівник департаменту культури та інформаційної політики Запорізької ОВА зауважив, що до війни без необхідності розкопки на цих територіях не проводили, адже «кургани мають знаходитися там, де вони є, і просто так їх розривати не можна». Тому встановити точну суму завданих збитків доволі складно. В середньому, каже Мороко, руйнування одного кургану оцінюється від 1 до 10 мільйонів гривень. Попередня сума збитків, завданих Росією Запорізькій області, складає понад 200 мільйонів.

Крім курганів, пошкоджено палацово-парковий ансамбль другої половини XIX століття «Садиба Попова» в місті Василівка та Національний історико-археологічний заповідник «Кам’яна могила» під Мелітополем, на території якого російські військові облаштували полігон. Туди не пускають навіть місцевих жителів.

«Руйнуються історичні міста – Оріхів і Гуляйполе. Там було багато старих забудов. Наприклад, мерія в Оріхові розташована у старовинному будинку, який також пошкоджений. На Гуляйпільщині та у самому Гуляйполі практично повністю зруйновано історичну частину. Отже, після деокупації облік знищених історичних і культурних пам’яток та місць, на жаль, буде великим», — переконаний Владислав Мороко.

Коментарі

Варте уваги ПОВ'ЯЗАНІ
Рекомендовано Вам