НовиниУ Києві відкрили виставку «скіфського золота»

У Києві відкрили виставку «скіфського золота»

-

У Києві відкрили виставку «скіфського золота»

У Києві відкрили виставку «Скарби Криму. Повернення». За її експонати – «скіфське золото» – Україна боролася з Росією майже десять років.

Справа в тому, що у 2013 році ці артефакти виставлялися за кордоном – спочатку у Німеччині, потім у Нідерландах. Вони були частиною експозиції «Крим: золото і таємниці Чорного моря».

Частина експонатів належала Національному музею історії України, розташованому у Києві, інша частина – чотирьом кримським музеям (Бахчисарайському історико-культурному заповіднику, Центральному музею Тавриди, Керченському державному історико-культурному заповіднику та Національному заповіднику Херсонес Таврійський).

Коли виставка закінчилася, в Україну повернули лише 19 артефактів із київського музею, решту – 565 предметів – Росія, яка на той час вже анексувала Крим, намагалася загарбати собі. Переважно йдеться про давньогрецькі, давньоримські, пізньоскіфські, сарматські, гунські й готські речі, знайдені у 19-21 ст. під час археологічних досліджень півострова.

Майже 10 років Україна боролася за право повернути археологічну спадщину Криму. Допоки Верховний суд Нідерландів не поставив крапку в історичній суперечці й не постановив віддати «скіфське золото» Україні.

 «Наша боротьба і за повернення Криму, і за повернення його скрабів, почалася одночасно –  10 років тому. Знадобилося 10 довгих років судів і блискучої роботи українських та іноземних юристів, музейників і дипломатів, аби культура, історична справедливість і співпраця вільних людей перемогли»,сказала перша леді України Олена Зеленська, яка особисто відкрила виставку «Скарби Криму. Повернення».

За її словами, колекція «скіфського золота» буде зберігатися в Національному музеї історії України до остаточної деокупації Криму. Після цього її планують перемістити на територію півострова.

«Вірю: так само, як повернулися додому ці скарби, так само повернеться додому і Крим, щоб бути частиною не лише України, а й вільного світу та світової культури», —прокоментувала Олена Зеленська.

Коментарі

Варте уваги ПОВ'ЯЗАНІ
Рекомендовано Вам