АналітикаВійна в Україні: новини та прогнози

Війна в Україні: новини та прогнози

-

Війна в Україні: новини та прогнози

Андрій Владов, огляд ЗМІ
«Найкраща війна – розбити задуми супротивника, на наступному місці – розбити його союзи, на наступному місці – розбити його війська. Найгірше — облягати фортеці». Сунь-цзи, китайський стратег і мислитель, який жив у VI столітті до н. е., автор знаменитого трактату про військову стратегію «Мистецтво війни», написав ці правила, які актуальні й сьогодні.

Якщо аналізувати те, що відбувається сьогодні на фронтах в Україні, ми побачимо, що командування ЗСУ добре знає правила ведення війни і чітко їх виконує. У свою чергу, українці вірять у ЗСУ та роблять усе можливе, щоб противник не мав жодного шансу на перемогу.

Війна з РФ

Найбільш кровопролитні бої сьогодні ведуться на донецькому та луганському напрямках, де армія РФ має чисельну перевагу та невеликі успіхи у просуванні в бік кордонів Луганської та Донецької областей. Завдяки мужності українських воїнів та правильної стратегії командування ЗСУ, незважаючи на наявний успіх, армія РФ потрапила у дуже важке становище, і є всі підстави припускати, що майбутній контрнаступ ЗСУ матиме суттєвий успіх у найближчі місяці.

РФ не змогла прорвати оборону ЗСУ в районі їх наступальних операцій за зимовий проміжок часу, і при цьому російські підрозділи зазнали великих втрат у живій силі та техніці. Із закінченням морозів у районі бойових дій на сході України починається період, коли ґрунтові дороги стають непрохідними або важкопрохідними внаслідок сезонних погодних змін. Це значно ускладнить пересування військової техніки та уповільнить наступ РФ. У свою чергу, південь України прогрівається набагато швидше, приблизно на два, а то й три тижні, що дає можливість розпочати контрнаступ ЗСУ на цих ділянках. Росія не встигне провести перегрупування військ, і це може мати для армії агресора фатальні наслідки.

Як заявив у своєму інтерв’ю начальник ГУР Міністерства оборони України Кирило Буданов, наступні три місяці війни визначать подальший перебіг подій. Йдеться про активні бойові дії по всій лінії фронту.

Великий наступ

Українська військова розвідка вважає, що протягом лютого-березня події на фронті розвиватимуться дуже активно, оскільки російський лідер Володимир Путін наказав найближчими тижнями повністю захопити Донецьку та Луганську області. Офіційний представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Юсов сказав в ефірі українського телебачення, що українські військові не чекають такого наступу склавши руки.

«Лютий-березень — ми очікуємо на дуже активні події. Завдання Путіна – захопити Донбас до березня. Нічого не вийде. Ці дати вже багато разів переносились. Та інтенсивність, яку ми зараз спостерігаємо на Донбасі, є спробою реалізації цих планів», — заявив Юсов.

В останні тижні західні та українські спецслужби говорять про ймовірність масштабного російського наступу, який може розпочатися найближчими днями. Тим часом армія РФ і підрозділи ПВК «Вагнера», які її підтримують, активно намагаються штурмувати Бахмут, де йдуть найзапекліші бої, а також Вугледар — невелике місто, розташоване ближче до кордону Донецької області із Запорізькою.

Президент України Володимир Зеленський нещодавно заявив, що великий наступ Росії вже розпочався. Російська армія вичерпала можливості для проведення великих наступальних операцій і може тепер досягати успіхів лише за підтримки «ЧВК Вагнера». Про це йдеться у розсилці військового аналітика Rochan Consulting Конрада Музики. Серія атак невеликими силами – це максимум, на що зараз здатні виснажені російські сили, пише The New York Times.

Як пише Музика, на фронті відбувається більш-менш одне й те саме щотижня: російська армія атакує майже по всій лінії зіткнення, але не досягає серйозних успіхів. Взяття сіл на північ від Бахмута — це все, чого вдалося за останні тижні досягти російської армії.

«Росія в даний час не має можливостей для проведення більших операцій та досягнення оперативного прориву. Це чудово видно під Кремінною, де розгортання добре оснащених, краще підготовлених і мотивованих сил по суті нічого не дало», — стверджує аналітик. За його словами, Росія не може досягти успіхів в районі річки Жеребець поряд з кордоном Донецької та Луганської областей і просунутися у напрямку втраченого восени Лимана.

Оскільки атаки на інших ділянках фронту також зазнають невдачі, російська армія, мабуть, не має наступального потенціалу, пише Музика. Він також зазначає, що «ЧВК Вагнера» «не в змозі безкінечно підтримувати поточний темп атаки», а конфлікт між угрупованням та Міноборони, ймовірно, прискорить момент, коли ПВК втратить боєздатність.

Своєю чергою заступниця міністра оборони Ганна Маляр 27 лютого повідомила, що ситуація на фронті складна, окупанти збільшують інтенсівність штурмів. Ворог використовує тактику виснаження та повної руйнації під час наступу, щодня втрачаючи від 600 до 1000 чоловік. Генштаб ЗСУ у вечірньому зведенні повідомив, що росіяни зосередили основні зусилля на наступі на Куп’янському, Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Шахтарському напрямках.

Ціль Києва

Мета Києва, як вважають аналітики, полягає в тому, щоб дозволити Росії «випустити пару», перш ніж розпочати власну велику контратаку.

Російська армія, мабуть, не може атакувати великими силами, пише The New York Times. Як зазначає газета, серія атак невеликими силами на Донеччині спочатку
розглядалася як спроба розвідки боєм. Однак тепер спостерігачі все частіше кажуть, що це максимум, на що зараз здатні виснажені російські сили.

Українські військові, з якими поговорила NYT, зазначають, що солдати, які йдуть в атаку, недосвідчені, що помітно по їхніх діях на полі бою.

У той же час аналітики застерігають від недооцінки російської армії, пише газета: Москва ще має тисячі танків, гармат і чисельну перевагу. Російська армія ще може досягти більшого, а генерали можуть тримати війська в резерві для весняного наступу, зазначають аналітики.

В середині лютого канал CNN із посиланням на джерела в Пентагоні повідомляв, що Росія може лише до травня відновити свої виснажені сили в Україні до стану, коли вони будуть готові розпочати новий масштабний наступ. Незважаючи на це, російська армія може перейти в наступ і раніше через тиск, який чинять на військових, заявив CNN
високопоставлений американський військовий.

Про можливу відсутність у Росії сил для атаки в кулуарах Мюнхенської безпекової конференції говорив і міністр оборони Великобританії Бен Уоллес. Минулого тижня голова української військової розвідки Кирило Буданов заявив, що великий наступ Росії вже почався. «Не всі можуть навіть помітити це», – зазначив він.

Нагадаємо, раніше Кирило Буданов заявив, що точних термінів закінчення війни назвати не може, проте точно знає, як вона закінчиться, і це буде вихід на адмінкордон
України 1991 року.

Думка зарубіжних експертів

Країна-терорист Росія проводить новий наступ на Донбасі, використовуючи десятки тисяч ненавчених мобілізованих, і за місяць ледве зрушила з місця, повідомляє The New York Times у понеділок, 27 лютого. Газета пише, що у Росії закінчуються артилерійські снаряди та крилаті ракети, а поповнювати запаси стає дедалі важче через західні санкції. Багато найбільш елітних і досвідчених підрозділів окупаційної армії були знищені, і їх відновлення може тривати «не місяці, а роки», вважають
експерти.

Американський Інститут вивчення війни перед цим зазначив, що Росії, «ймовірно, не вистачає резервів, щоб різко збільшити масштаб чи інтенсивність» наступу взимку. На думку аналітиків, через брак танків та іншої техніки наступальна операція окупантів, «ймовірно, завершиться, не досягнувши своїх цілей».

Як повідомляє NYT, країна-агресор вирішила провести кілька атак по всьому фронту на Донбасі, а не концентруватися на одній атаці, але перша ж атака — штурм Вугледара — закінчилася для росіян невдачею і втратою десятків танків та БТР. Російська Федерація не готова до тривалої війни через обмеженість ресурсів, хоча показово демонструє протилежне.

«Я чув про успіх швидких військових походів і не чув про успіх затяжних. Жодна держава не отримала вигоди із тривалої війни», — резюмує Сунь Цзи.

Коментарі

Варте уваги ПОВ'ЯЗАНІ
Рекомендовано Вам