НовиниЯк влада повертатиме українців із-за кордону

Як влада повертатиме українців із-за кордону

-

Як влада повертатиме українців із-за кордону

Які чинники впливатимуть на повернення з-за кордону українців, які виїхали після повномасштабного вторгнення, і що держава робить для вирішення цього питання, розповіли в партії «Слуга Народу».

Як повідомляють у партії «Слуга Народу», за різними оцінками від лютого 2024 року за межі нашої держави виїхало майже 7,5 млн українців. Переважна більшість – це жінки та діти. Лише 64% біженців планують повернутися в Україну з-за кордону. За два роки повномасштабної війни частка людей із такими намірами зменшилася – з 77% і 84% відповідно. Втім, тільки 6% наших громадян планують повернутися цьогоріч. 10% розраховують повернутися наступного року, 14% – після 2025 року, але переважна більшість українців зі строками ще не визначились. А якщо враховувати, що за кордон виїжджає найбільш працездатна частина населення, так би мовити, драйвер економіки, то повернення українців додому – глобальний виклик для держави.

«Людський капітал – безцінний для України. Це основа її економіки, запорука відновлення, основа її державності», – очільниця партії «Слуга Народу» Олена Шуляк.

За словами Президента Володимира Зеленського, для України вкрай важливо повернути додому своїх громадян, які виїхали за кордон після війни: «Без примусу. Зробити всі умови, щоб вони хотіли це зробити. З ними треба спілкуватись. Я знаю, що є відсоток людей, які просто не можуть знайти роботу. Передусім це стосується Польщі та Німеччини, де більшість наших українців».

Фактори повернення

У партії «Слуга Народу» впевнені, вирішальними для вимушених емігрантів факторами щодо повернення є безпековий, наявність житла, освіти, можливість працевлаштування або відкриття власного бізнесу та зрозумілі механізми функціонування державних інституцій – чітка, прозора судова система, захист права власності тощо.

«Повертати українців з вимушеної міграції за кордон – задача непроста. Потрібно розуміти, що на початку великої війни поїхали переважно жінки з дітьми. Нині вони зуміли налагодити на новому місці проживання побут, діти пішли в садочки та школи, хтось влаштувався на роботу, вчать мову. Відтак, їхнє повернення додому в Україну з кожним місяцем усе менш реальне, попри їхнє бажання щодо цього», – зазначає очільниця партії «Слуга Народу» Олена Шуляк.

За її словами, навіть після перемоги значна кількість українців продовжуватиме вважати першочерговим фактором повернення саме безпековий, але не менш важливо, щоб громадяни розуміли свої перспективи в Україні.

«Чи зможуть вони вільно працювати та самореалізовуватися, чи є тут непохитне право власності, чи є тут прозора судова система, чи ведеться тут боротьба з корупцією, чи очікують тут кожну інвестицію і готові її супроводжувати. Але не можна забувати і про такий важливий фактор як наявність житла, можливість працевлаштуватися», – наголосила Олена Шуляк.

Що робить держава

У партії «Слуга Народу» розповіли, що влада вже зараз робить системні кроки, щоб повертати своїх громадян. Зокрема, триває процес створення державних інституцій, які будуть займатися цим питанням.

Наприкінці літа Президент України Володимир Зеленський анонсував створення окремого міністерства, яке буде займатися поверненням українців з-за кордону: «Сьогодні нам потрібно напрацювати політику для цієї інституції та ухвалити це рішення восени». Міністерство працюватиме над цим питанням як на політичному рівні, з політичним керівництвом країн-партнерів, які прийняли українських біженців, так і з українською громадою, українською діаспорою, українськими культурними центрами, організаціями.

У партії «Слуга Народу» акцентують, що, окрім роботи з громадянами за кордоном, надважливо в самій Україні створити умови, щоб українці хотіли повертатися додому. І влада системно працює над цим.

«Нам потрібно повернути доросле населення, наших дітей, наших студентів. Без примусу. Зробити всі умови, щоб вони хотіли це зробити. З ними треба спілкуватися», – Президент України Володимир Зеленський.

Зокрема, для створення нових робочих місць, уряд запроваджує дієві програми підтримки бізнесу. Це насамперед пільгове кредитування та надання грантів на власну справу. Держава також формує привабливе інвестиційне середовище для залучення внутрішніх та зовнішніх інвесторів. Створюються індустріальні парки з готовими інженерними комунікаціями та податковими пільгами.

Щодо питання освіти – діти за кордоном мають можливість не тільки очно навчатися в країні перебування, а й дистанційно за скороченою освітньою програмою вчити українознавчі предмети, не втрачаючи зв’язок зі своєю країною. Окрім цього, предмети з іноземних шкіл в Україні перезараховуватимуть, розповіли в партії «Слуга Народу».

Очільниця партії «Слуга Народу» Олена Шуляк впевнена, щоб вирішити питання житла, Україні надважливо продовжувати програму «єВідновлення», робити більш доступною іпотечну програму «єОселя» і створити ефективну житлову політику. За її словами, старий Житловий кодекс, розроблений ще 40 років назад, зовсім не відповідає сучасним викликам. Тому урядовці та парламентарі разом з експертами міжнародних організацій  розробляють закон «Про основні засади житлової політики». Серед основних принципів закону – забезпечення житлом незахищених верств населення, тобто тих, хто не може придбати його сам.

«У законопроєкті буде нарешті прописаний механізм роботи соціального житла. Воно буде у власності громад, які ним розпоряджатимуться, керуватимуть цим житловим фондом, будуть надавати його в соціальну оренду за ціною, що залежатиме від прибутків родини, яка має потребу в такому житлі», – зазначила Олена Шуляк.

 

 

Коментарі

Варте уваги ПОВ'ЯЗАНІ
Рекомендовано Вам