5 грудня на 19-й сесії Міжурядового комітету ЮНЕСКО у столиці Парагваю, місті Асунсьйон, українське кобзарство визнали всесвітньою нематеріальною культурною спадщиною. Про це повідомила пресслужба Міністерства культури та стратегічних комунікацій.
«Неспровокована Україною війна забирає життя українських митців: 133 загинуло, серед них і шестеро братчиків кобзарських цехів, які стали на захист України. Нині Росія, як колись імперський та сталінський режими, нищить усе, що пов’язано з українською культурою, зокрема кобзарство та носіїв живої спадщини. Та попри усі спроби позбавити українців свого коріння, наша культура засвідчує незламність», — прокоментував міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький.
Представляв українську кобзарсько-лірницьку традицію на сесії ЮНЕСКО відомий кобзар, військовослужбовець ЗСУ та народний артист України – Тарас Компаніченко.
«Це визнання – велика Перемога! Це тріумф української культури, українського духу», — переконаний Тарас Компаніченко.
Перед тим, як кобзарство визнала ЮНЕСКО, його внесли до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України. Сталось це у другій половині 2022 року. Опікувалась обома процесами ініціативна група з Кобзарських цехів Києва, Львова та Харкова, а також представники Національної академії мистецтв.
«Особливо важливим цей здобуток є сьогодні, коли наші сучасні кобзарі, як і їхні предки за часів козацтва, підтримують бойовий дух українських захисників та надихають на боротьбу за свободу й незалежність», — підсумували у міністерстві.