Національний університет «Запорізька політехніка» (НУ «Запорізька політехніка») – найстаріший і найбільший заклад вищої освіти Південно-Східного регіону нашої Держави, який був і залишається флагманом освіти і науки в Запорізькому промисловому регіоні, діяльність якого спрямована на якісну підготовку фахівців та розвиток основних секторів економіки країни.
НУ «Запорізька політехніка» є багатопрофільним закладом вищої освіти, який забезпечує підготовку висококваліфікованих кадрів, на високому науковому рівні виконує актуальні для держави і регіону дослідження, робить вагомий внесок в становлення та розвиток національної системи освіти і науки, розбудову національної промисловості та економіки, формування нових поколінь української інтелектуальної та інженерної еліти.
На думку кандидата на посаду ректора Національного університету «Запорізька політехніка» Вiктора Грешти, збереження та розвиток академічних традицій славетної «Машинки» потребують мобілізації зусиль всього колективу та активного, професійного менеджменту, здатного ставити і вирішувати стратегічні завдання, спрямовані на підвищення якості та престижності вищої освіти і досягнення високих показників ефективності діяльності університету.
В.Л. Грешта розробив детальну програму розвитку рiдного університету, але вважає, що її реалізація неможлива без конструктивної участі професорсько-викладацького складу, співробітників та студентів НУ «Запорізька політехніка», активної допомоги випускників, роботодавців, органів державної влади та місцевого самоврядування. «Всі разом, – впевнений вiн, – ми створимо мотивоване, комфортне освітнє середовище, що буде привабливим для кожного працівника та студента Запорізької політехніки, задля формування репутації університету як сучасного, конкурентоспроможного закладу вищої освіти, здатного розв’язувати складні задачі та відповідати на виклики майбутнього».
Програма В.Л. Грешти спрямована на реалізацію загального бачення Національного університету «Запорізька політехніка» як сучасного закладу вищої освіти та наукового центру, здатного ефективно вирішувати проблеми підготовки конкурентоспроможного людського капіталу для регіону і відповідних галузей, виконувати на високому рівні наукові і прикладні дослідження з широкого спектру напрямів. Національний університет «Запорізька політехніка» має стати важливим центром інтелектуальної підтримки регіонального і галузевого розвитку, надійним партнером при виконанні освітніх, наукових, соціальних та інших проєктів і програм.
Для цього спільними зусиллями пропонується досягти ряду стратегічних цілей.
Зокрема у сфері освітньої діяльності це:
Створення сучасного освітнього середовища, що об’єднує мотивованих здобувачів, викладачів та адміністрацію на основі спільних цілей, та ефективно поєднує традиційні і цифрові технології та інструменти освітньої діяльності.
Створення ефективної системи внутрішнього забезпечення якості вищої освіти, яка враховуватиме потреби ринку праці до працівників відповідних кваліфікацій, реалізацію студентоцентрованого підходу до організації освітнього процесу, забезпечення якості формування контингенту студентів, якісні освітні програми, об’єктивне оцінювання результатів навчання.
Запровадження та ефективне використання нових форм і технологій здобуття освіти – дуальної, дистанційної, змішаної, проєктно- та дослідно-орієнтованого навчання тощо, інтеграція результатів досліджень та інновацій до освітніх програм.
Запровадження перспективних міждисциплінарних освітніх програм підготовки фахівців з вищою освітою, конкурентоспроможних на ринку праці, освітніх програм, що передбачають можливість отримання здобувачами освіти актуальних для регіону професійних кваліфікацій.
У сфері наукової та інноваційної діяльності це:
Формування навчально-науково-виробничих кластерів з метою використання знань та фахових можливостей науково-педагогічних працівників для вирішення реальних виробничих завдань, реалізації наукових та прикладних проєктів у провідних галузях економіки та виробництва.
Збереження і подальший розвиток наукових шкіл університету.
Збільшення обсягу та якості фундаментальних і прикладних досліджень з пріоритетних напрямків на основі розширення обсягів фінансування через участь у конкурсах МОН, Національного фонду досліджень України, міжнародних грантах, пряму взаємодію з потенційними замовниками науково-технічної продукції та науково-технічних послуг, пряму або за допомогою МОН взаємодію з головними розпорядниками бюджетних коштів.
Переоснащення дослідницьких лабораторій сучасним обладнанням та забезпечення доступу до сучасного наукового обладнання через центри колективного користування та партнерство з українськими та зарубіжними закладами вищої освіти, науковими установами і підприємствами.
Захист та ефективне використання інтелектуальної власності та створення умов і стимулів для трансферу технологій, інноваційного розвитку і комерціалізації результатів досліджень.
Програма містить також розділи, присвячені: управлінню університетом, соціальній сфері, розвитку студентського самоврядування та підтримцi студентства, фінансовому забезпечення роботи виша, розвитку його інфраструктури. Окремий акцент зроблений на розвитку міжнародного співробітництва та інтеграції університету до світового освітньо-наукового і культурного просторів, партнерствi з органами державної влади і місцевого самоврядування, бізнесом та громадськістю.
«Разом ми зможемо розвинути академічні традиції нашого славного універститету, – каже Віктор Грешта, звертаючись до своїх колег, – і досягти стратегічних цілей по підготовці нових поколінь інтелектуальної еліти для Запорізького регіону та України».