Днями міжнародному руху «Ротарі» виповнилося 118 років. «Ротарі» – це всесвітня організація, мета якої об’єднати ділових та професійних лідерів для надання гуманітарної допомоги та сприяння доброзичливості й миру в усьому світі.
«Ротарі» об’єднує країни і континенти, культури і активну громадськість, щоб разом відстоювати мир, боротися з неписьменністю та бідністю, забезпечувати людей чистою водою та викорінювати хвороби.
Українська родина «Ротарі» налічує сьогодні понад 4 тисячі людей. Перший «Ротарі»-клуб в Україні заснували у Києві ще в 1991 році. На даний час в нашій країні налічується понад 50 «Ротарі»-клубів, а також 27 «Ротаракт»-клубів і понад 10 «Інтеракт»-клубів.
«Інтеракт»-клуб – це об’єднання однодумців віком від 12 до 18 років, яке зазвичай створюється на базі загальноосвітніх шкіл та знаходиться під патронатом «Ротарі». Своєю чергою, «Ротаракт-клуб» об’єднує однодумців віком від 18 до 30 років, які більш самостійні та незалежні від фінансування «Ротарі».
У Запоріжжі обидва молодіжні крила представлені конкретними учасниками, які входять в якості структурних підрозділів Клубу «Ротарі Запоріжжя-Хортиця».
«Ротарі Запоріжжя-Хортиця» створено 14 грудня 2020 року громадським діячем, волонтеркою та журналісткою Оленою Сопіною. Президентом клубу з 2023 року є Олег Сірик.
В умовах воєнного часу «Ротарі Запоріжжя-Хортиця» займається активною волонтерською діяльністю, яка завдяки підтримці Міжнародної мережі «Ротарі» складає колосальні обсяги і буквально виражається в сотнях тонн гуманітарних вантажів, десятках одиниць медичної та аварійно-рятувальної техніки, обладнанні, яке допомагає компенсувати шкоду критичній життєвій інфраструктурі, завдану війною та обстрілами з боку російських окупантів.
За час війни команда «Ротарі Запоріжжя-Хортиця» привезла та передала Запоріжжю та Запорізькій області автомобілі швидкої допомоги й пожежні машини, сотні генераторів, тисячі коробок продуктів харчування та гігієни, медобладнання та медпрепарати, дитяче харчування, питну воду, постільну білизну, кроваті, одежу, корм для тварин, баки для технічної та питної води.
Вогнегасники й спецобладнання від «Ротарі Запоріжжя-Хортиця» отримало Головне управління ДСНС в Запорізькій області, а раціі, старлінки, еко флоу й 35 автівок були передані військовим, котрі захищають нас на запорізькому напрямку.
– Усі цифри наданої допомоги є в наших звітах, – розповідає засновниця «Ротарі Запоріжжя-Хортиця» Олена Сопіна, – але в нас не має необхідності звітувати перед громадськістю, хизуючи досягнутими результатами. Запорожці і так знають про нашу роботу і високо її цінують. Можу лише наголосити, що свою діяльність ми розділили на кілька напрямків, щоб якомога ефективніше надавати допомогу на кожному з них. Це підтримка військових, медицини, допомога місту та рятувальникам, турбота про дітей, дитяче дозвілля та спорт, допомога внутрішньо переміщеним особам, підтримка людей похилого віку, турбота про тварин. По кожному напрямку ми регулярно проводимо моніторинг потреб, аналізуємо поточну ситуацію в регіоні та прогнозуємо її розвиток, акумулюємо прохання та побажання тих, кому адресована наша допомога.
При цьому Олена Сопіна наголошує, що під час спілкування із запорожцями неодноразово чує від них скарги на те, що місцева влада не виконує на належному рівні своїх функцій щодо життєзабезпечення міста. «Формально міське господарство працює, – каже вона, – працює транспорт, комунальні служби, вечорами на вулицях запалюються ліхтарі. Але детальний аналіз показує, що кошти міського бюджету витрачаються часто-густо не раціонально, без урахування реалій воєнного часу. І, на жаль, у цих видатках проглядається корупційна складова. Принаймні на думку про це наводять роботи з відновлення зруйнованих ракетними прильотами будинків, кошторис за якими є непрозорим і, за оцінками експертів, суттєво завищеним. Влада не лише не реалізує фундаментальний принцип економіки воєнного часу «Все для фронту – все для перемоги», а й по багатьом життєво важливим питанням демонструє непробачну недбалість».