НовиниПраво на землю

Право на землю

-

Право на землю

Не всі знають, що кожен громадянин України має право на отримання земельної ділянки шляхом безоплатної передачі її із земель державної або комунальної власності.

Про ці питання відкрито розповідає Центр безоплатної правової допомоги.

Що ви можете отримати?

Законодавством передбачено отримання 6 різних типів ділянок, які ви можете отримати у свою власність від держави. Для таких ділянок існують свої норми.

Кожен громадянин може отримати до 2-х гектарів землі для особистого селянського господарства, до 12 соток землі для садівництва, 10 соток для дачного будівництва та 1 сотку на гараж. Ще громадянин може отримати собі ділянку для будівництва жилого будинку та господарських будівель, але розмір ділянки визначають за належністю до населеного пункту. Якщо ділянка під будинок розташована у селі, то громадянин може оформити 25 соток, якщо у селищі то 15 соток, а якщо у місті то не більше 10 соток. Також існує тип ділянки для ведення фермерського господарства, але її обсяг може бути різний.

Як отримати землю

Перш за все необхідно знайти вільну ділянку. Для цього необхідно зайти на онлайн публічну кадастрову карту. Другим кроком для отримання свого клаптика землі буде подання усіх необхідних документів та заяв. Для отримання землі необхідно звернутися до сільської, селищної або міської ради якщо ця ділянка комунальна, до Держгеокадастру, якщо ця ділянка державна.

Перелік необхідних документів: клопотання з вказаним призначенням ділянки та її розміри, графічні матеріали з місцем розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (якщо ділянка комусь належить), копія документа посвідчення особи. У випадку якщо звертаються на отримання земельної ділянки для ведення фермерського господарства необхідно також надати документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти в аграрному закладі.

Коли документи вже подані, наступним кроком буде замовлення розроблення проєкту землеустрою у землевпорядній організації шляхом укладання договору з чітким визначенням вартості та строків виконання робіт. Цей проєкт має бути узгодженим з Держгеокадастром.

 Лише після узгодження проєкту можлива реєстрація земельної ділянки у самому Держгеокадастрі. Для цього знадобиться подати заяву про внесення відомостей, оригінал документації з землеустрою. Після реєстрації необхідно затвердити проєкт землеустрою щодо відведення землі, тут теж необхідно написати клопотання про затвердження проєкту землеустрою, екземпляр погодженого проєкту землеустрою щодо відведення землі та витяг з Держгеокадастру про земельну ділянку. 

Пройшовши бюрократичний лабіринт, громадянин може зареєструвати за собою право власності на земельну ділянку у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Для цього потрібен документ, що посвідчує особу, засвідчена копія рішення про безоплатну передачу земельної ділянки, витяг з Державного земельного кадастру та документ яким підтверджено оплату про державну реєстрацію права власності, у 2020 році вартість становила 210 гривень.  

Коментарі

Варте уваги ПОВ'ЯЗАНІ
Рекомендовано Вам