Новини«Вишки Бойка» знову під контролем України, — ГУР

«Вишки Бойка» знову під контролем України, — ГУР

-

«Вишки Бойка» знову під контролем України, — ГУР

Україна повернула під контроль газові та нафтові платформи, розташовані в Чорному морі між Кримом та Одесою. Ці об’єкти більш відомі під назвою «вишки Бойка». Інформацію про деокупацію підтвердили в Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України.

Після окупації Криму Росія захопила ці бурові газо- та нафтовидобувні платформи. А з початком повномасштабного вторгнення використовувала їх у військових цілях. Зокрема, як вертолітні майданчики, склади з боєприпасами і паливом, а також для розміщення засобів радіолокаційної розвідки, за допомогою яких росіяни моніторили ситуацію в морі.

За словами розвідників, вони провели унікальну операцію зі встановлення контролю над «вишками Бойка». Зокрема, під контроль були повернуті бурові платформи «Петро Годованець» та «Україна», а також самопідіймальні бурові установки «Таврида» і «Сиваш».

Під час першого етапу операції військові використали один гумовий човен. Попри негоду у морі вони пришвартувалися до платформи та обстежили її. Однією з проблем став російський винищувач Су-30, який рухався в напрямку острова Зміїний і пролітав повз платформу. Як зазначають розвідники, через 3–4 хвилини після прольоту літака був завданий бомбовий удар по Зміїному. Утім, українські військові змогли успішно знешкодити російську радіолокаційну станцію (РЛС) та повернутися на територію України.

Через кілька днів військовослужбовці знову відправилися на установку, використовуючи більшу кількість човнів, щоб забрати знайдені минулого разу ворожі трофеї: запас вертолітних боєприпасів типу НАР, а також РЛС «Нева», яка може відстежувати рух суден у Чорному морі.

Під час однієї з фаз операції російському Су-30 все ж вдалося вистежити українські катери, відбувся бій між спецпризначенцями та винищувачем. Українські військові змогли уразити Су-30 із ПЗРК, російський літак змушений був відступити.

Унаслідок складного маневрування катера під російським обстрілом один з українських військових опинився за бортом. Через щільний вогонь ворожої авіації українські катери мусили відступити з місця, де випав боєць. Проте за першої можливості його почали шукати. Через кілька годин спецпризначенця на позивний Конан знайшли за допомогою дронів та почали рятувальну операцію. Зрештою, Конана змогли евакуювати після 14 годин перебування в морі.

«Для України операція з повернення бурових платформ у Чорному морі мала стратегічне значення. Як наслідок, сьогодні Росія втратила можливість використовувати “вишки Бойка” у військових цілях. Позбавлена розвідувального обладнання на цих “вишках”, Росія позбавляється і повноцінної можливості контролювати акваторію Чорного моря. Це робить Україну на багато кроків ближчою до повернення Криму», — зазначають у ГУР.

Коментарі

Варте уваги ПОВ'ЯЗАНІ
Рекомендовано Вам