Національний банк України пропонує змінити назву розмінних монет з «копійка» на «шаг». Такий намір пояснюють намаганням відновити українську традицію і відійти від російської.
«Дослідивши історію грошового обігу України, ми дійшли висновку, що назва «копійка» для розмінної монети є фактично символом московської окупації», — каже голова Нацбанку Андрій Пишний.
Історики Нацбанку зазначають, що гривня походить з княжого роду, а шаг – з роду козацького.
«Тому повернення назви шаг до сучасного грошового обігу логічне й науково обґрунтоване», — додали фахівці.
Навіщо міняти назву?
По-перше, відродження назви шаг поверне українським монетам власну ідентичність.
Цю назву використовували на території України та в українській грошовій лічбі ще з 16 століття. Слово «шаг» також часто згадували у своїй творчості Тарас Шевченко, Леся Українка й інші письменники.
По-друге, грошовий обіг України очиститься від російського впливу. Назва «копійка» має московське, імперське походження.
«Сьогодні копійки лишилися в обігу лише ворожих до України країн, тому зміна назви є важливим і необхідним кроком», — кажуть у Нацбанку.
Це також сприятиме декомунізації, дерусифікації й деколонізації України, які почалися з розпадом СРСР й тривають досі.
Нацбанк уже розробив пропозиції щодо необхідних законодавчих змін. Також пропонують встановити, що співвідношення між копійкою й шагом дорівнюватиме 1:1. Нацбанк розроблятиме дизайн для шагів і визначатиме порядок введення їх в обіг.