НовиниВ одній з лікарень Запоріжжя медики змушувала пацієнтів купувати...

В одній з лікарень Запоріжжя медики змушувала пацієнтів купувати препарати з недоказовою ефективністю

-

В одній з лікарень Запоріжжя медики змушувала пацієнтів купувати препарати з недоказовою ефективністю

У запорізькій лікарні пацієнтів змушували купувати ліки, витрати на які покриваються Програмою медичних гарантій. Про це довідалися в Міністерстві охорони здоров’я і змусили недоброчесних медпрацівників повернути кошти.

Як зазначив перший заступник міністра охорони здоровʼя України Сергій Дубров під час робочого візиту до медичних закладів Запоріжжя,  більшість із виписаних медикаментів не мали доведеної ефективності.

«У КНП “Запорізька міська клінічна лікарня № 5”, спілкуючись з пацієнтами, зʼясували, що лікарі змушують їх самостійно купувати препарати, зокрема ті, у яких відсутня доказова база щодо ефективності застосування, так звані “фуфломіцини”. Керівництво лікарні отримало вказівки щодо повернення коштів пацієнтам, які витратили власні гроші для купівлі таких препаратів», — зауважив Дубров.

Він додав, що всі витрати, повʼязані з лікуванням пацієнта в стаціонарних умовах, повністю покривають пакети Програми медичних гарантій. Кошти за кожного пролікованого пацієнта Національна служба здоров’я України (НСЗУ) перераховує усім медзакладам, з якими має укладені договори.

«Якщо у лікарні немає ліків для надання медичної допомоги, то вона неефективно використовує кошти, які платить НСЗУ. І це злочин. Жоден пацієнт лікарні, незалежно від причини звернення, не має купувати ліки самостійно. У таких ситуаціях необхідно звертатись на гарячу лінію НСЗУ (16-77) або до головного лікаря», — наголосив перший заступник міністра охорони здоров’я.

Також посадовець висловив невдоволення умовами для пацієнтів, зазначивши, що кожен керівник лікарні має у першу чергу думати про комфорт відвідувачів, а вже потім про свій власний.

«Вже вкотре ми приїжджаємо до лікарень та бачимо відремонтовані та новенькі адміністративні поверхи та кабінети керівників закладів, у той час, як палати, де знаходяться пацієнти, часто перебувають у незадовільному стані. Коли у відділенні лікарні душ не працює 4 дні, а керівник закладу не вживає жодних заходів щодо забезпечення базових потреб пацієнта, виникає питання щодо адекватності менеджменту такого закладу», — додав Сергій Дубров.

Із завідувачами відділень, на які надійшли скарги, провели протокольну нараду. Також МОЗ ініціювало службові перевірки. На цей час керівників відділень відсторонили.

Коментарі

Варте уваги ПОВ'ЯЗАНІ
Рекомендовано Вам