НовиниВартість відновлення однієї квартири у Запоріжжі складає понад 300...

Вартість відновлення однієї квартири у Запоріжжі складає понад 300 тисяч доларів

-

Вартість відновлення однієї квартири у Запоріжжі складає понад 300 тисяч доларів

Запорізька влада вирішила виділити нечувані суми на відбудову зруйнованих росіянами багатоповерхівок. Подекуди вартість відновлення однієї квартири чиновники оцінювали в 300 тисяч доларів. Про це та багато іншого йдеться в розслідуванні «Громадського».

Перший тривожний дзвіночок пролунав ще в квітні 2023 року, коли депутати голосували за проєкт бюджету «Програми відновлення». Тоді депутат Микола Бєлий звернув увагу на завищену вартість відбудови багатоповерхівки на проспекті Соборному, яку оцінювали в 141 мільйон: «Там зруйновано 24 квартири, 141 мільйон це близько 4 мільйонів доларів на 24 квартири. За 4 мільйони доларів на вторинному ринку Запоріжжя можна придбати понад 150 квартир».

Цікаво, що в серпні вартість відбудови тієї ж багатоповерхівки оцінили вже не в 141, а в 330 мільйонів гривень. Тобто відновлення однієї квартири, за підрахунками влади, обходилося місту в 13 мільйонів гривень, або в понад 300 тисяч доларів.

Журналісти «Громадського» розпитали про вартість робіт виконувача обов’язків міського голови Запоріжжя Анатолія Куртєва і ось, що він відповів: «Ви не рахуйте за одну квартиру. Я вам ще раз кажу: це повністю комплекс будинку, повного будинку. Усім, хто там патякає з цього приводу, й тим, хто є диванними критиками, а не фахівцями. Відновлення будинку взагалі коштує дорожче, ніж новобудова».

Водночас журналісти зауважили, що незрозуміло, який саме «комплекс будинку» мав на увазі Куртєв, адже мешканці сусідніх під’їздів продовжують жити у своїх квартирах.

Наразі відбудовою багатоповерхівки на Соборному займається компанія «Стройінвест» із Дніпра. Конкурсу проведено не було. У системі ProZorro одразу опублікували договір на 60 мільйонів гривень (90 тисяч гривень за один квадратний метр).

«Якщо навіть “відмінусувати” вартість відновлення фасаду, комунікацій і загалом відсотків 30 на все інше, вартість відремонтованого квадрата все одно перевищуватиме 60 тисяч гривень. Це відверто дорого не лише для Запоріжжя», — йдеться в тексті розслідування.

Крім того, аналіз кошторису показав значне завищення цін на будматеріали. Грунтовка СТ-17 на ринку коштує 38-40 гривень за кілограм, тут же її закупили за 85. Цинковий профнастил купили по 681 гривні за квадрат, коли на профільних сайтах аналогічний можна знайти від 220 гривень за квадрат, тобто втричі дешевше.

Ціни на металочерепицю «Монтерей» на будівельних сайтах стартують від 230 грн/м², а забудовник закупив 300 квадратів по 446 грн/м², переплативши лише на цьому 60,5 тисяч гривень.

За муфту PPR Ekoplastik переплатили у 2,5 раза більше за ринкові ціни: 273 гривень за штуку замість доступних по 92. Лише на газобетонних блоках переплата, за даними розслідувачів, становила півмільйона гривень.

«У прагненні освоїти бюджетні мільярди чиновники поставили відбудову міста під питання, адже частина торгів наразі скасована саме через завищення цін у кошторисах», — зазначають журналісти-розслідувачі.

 

Коментарі

Варте уваги ПОВ'ЯЗАНІ
Рекомендовано Вам