АналітикаКоротко про Росію

Коротко про Росію

-

Коротко про Росію

Андрій Бартиш
В Росії люди самі зробили свій вибір і самі дуже скоро нестимуть за цей вибір відповідальність. Не варто сподіватись, що мали місце значні фальсифікації. А ті, що таки були, здійсновались друзями та знайомими тих, хто з цим не згоден, але мовчки дозволив цьому відбутись, за що й понесе свій тяжкий хрест.

Політик і письменник Валентин Валетов про вибори, що відбулися в Росії, написав таке: «Чи то вибори назвали комедією, чи то комедію – виборами. Вісімдесят вісім відсотків. Причому якщо й домалювали, то дуже небагато. Гарний результат. Довічний. Подобається – не подобається, а Путін повертається… Коли 140-мільйонний народ
голосує за упиря та вбивцю, задихаючись від кохання та тремтячи від захоплення, варто чекати великих потрясінь у світі. Такі речі зазвичай даремно не минають. Сліпота мільйонів – увертюра до трагедії. Нацистська Німеччина тому приклад. Пройде кілька років (можливо, що й шість, чим чорт не жартує) – і багато речей доведеться пояснювати. Теж усім народом. Адже всім народом голосували весь цей час. Доведеться розповідати, що не брав участі, не перебував, не ходив, не підтримував…».

Можна говорити, що на виборах були фальсифікації і виборці не мали вибору, але факт залишається фактом – перемогла диктатура. Росія стала для своїх народів болотом, що надовго загниває, і не факт, що діти тих, хто голосував за диктатора, житимуть у  вільній країні, їм такого шансу не залишили. Росіяни цим вибором виправдали всі зроблені Путіним та його попередниками злочини. Голодомори, страти та репресії, Афганістан, Грузію, Чечню, Україну. Цей список неповний, але вже величезний.

Я повністю згоден з тим риторичним питанням до росіян, яке поставив Валетов: «Що ви мукатимете, сусіди? Про що? Про те, як натовпом валили на виборчі дільниці, щоб проголосувати за злочинця, який знищив вашу спільну країну? За владу злодіїв та вбивць? За війну, яку ви називаєте СВО? За те, що ви наробили у Маріуполі, Бучі та ще в десятках українських міст? За палаючі НПЗ? За тих, хто верещав від жаху – а вони ще нічого не бачили, Маріуполь до них у гості ще не приїхав – білгородців? За економіку, якою володіють кілька десятків вірних Путіну людей? Що ви розповісте світу потім, люди? Гаразд, світу… Що ви самі собі розповісте? Чи сором – не дим, очі не виїсть?

Вам за Україну соромитися час ще не настав? Ви поки що голосуєте за нікчему на троні і не змогли народити нічого, що хоча б віддалено нагадує політичну опозицію? Але час настане. Рано чи пізно всі імперії руйнувалися. І руйнувалися найстрашніші тиранії. Час безжальний, і в кінці всіх чекає звіт за минуле.

Тиранія впаде, але ще багато встигнете наробити. Чи тільки буде прощення за вчинене і за те, чому росіяни сприяли своєю дурістю, підлістю та сліпотою? Покаже час.

Російська драма

Сьогодні на російських каналах можна побачити безліч сюжетів, у яких проплачені пропагандисти тріумфують про результати голосування за свого диктатора, намагаючись переконати оточуючих, що це найкращий шанс для майбутнього Росії. Але є й інші сюжети, які прокоментувала опозиція. В одному з роликів було показано, як російські військовослужбовці спробували винести труп свого загиблого товариша з лінії фронту, але під обстрілом вони кинули вбитого і втекли. Це відео так прокоментував опозиціонер Олександр Невзоров: «Відео брудне, безглузде, червиве і, як і Путін, смердить трупами. Але ця гидота і є той фундамент, на якому сьогодні стоїть Кремль. В ту секунду, коли моторошні мобіки, що пересралися, відмовляться годувати своїм життям війну Путіна – режим рухне. На відео «вибори» – або під вогнем тягнути на собі мерців, або плюнути і бігти без оглядки.

Перед таким самим вибором зараз стоїть Росія. Їй належить вирішити: або ціною життя далі волочити на горбу кремлівських небіжчиків, або звалювати куди очі дивляться».

Безглузда опозиція

Команда Навального дякує тим, хто взяв участь в акції «Опівдні проти Путіна» за сміливість і дає рекомендації. І тут хочеться запитати, про який «наступний раз» йдеться? Чи не про вибори Путіна на шостий термін? І як росіянам не звертати увагу на результати виборів, якщо їм тепер із цим жити, а деяким не жити, адже щойно Путін пообіцяв розібратися з усіма, хто зіпсував бюлетені.

Тепло, чисто, безпечно. Усі посміхаються, багатокілометрова тусовка, обіймашки, вони сильні, вони єдині. Музика, печеньки, фоточки. У красивій та вільній Європі та інших демократичних країнах росіяни вийшли на акцію «Опівдні проти Путіна». Вийшли як на свято. У той же час у вогкій і безнадійній Росії, стиснувши зуби, жебраки та залякані люди мовчки стали в чергу до будок для голосування. Встали у похмуру чергу, придуману для них тими, хто зараз там у «гарній та теплій Європі». Вийшли, щоби ризикнути і висловити протест. Щоб показати і відчути, що вони є, вони існують і ще не зламані.

Найвідчайдушніші, ті кому нема чого втрачати – жінкипенсіонерки та дівчата-студентки – заливають зеленкою урни, підпалюють ящики для бюлетенів, підриваються на петардах і йдуть у в’язницю років на п’ять.

Позиція Акуніна

«Так, ми на волі, а ви в концтаборі, але все одно ми разом, ми посилаємо вам «промінчики добра». Беззахисних людей надихнули та обдурили, змусивши допомогти легітимізації виборів того, кого вони ненавидять, того, хто завтра забере у них останнє.

Вдосталь посміхнувшись, отримавши масу позитивних емоцій на «святі», російські емігранти розійшлися по домівках, залишивши тих, за кого вони так переживають, там, де вони й були – у промерзлій, бідній та страшній країні.

Залишили напризволяще і упиря Путіна, якому вони всі разом мимоволі допомогли сьогодні переобратися на новий термін. У мене від цього відчуття огидні. Вибачаюсь перед тими, кого образив, знаю, що вони не зі зла. Так вийшло. Як завжди». Це написав на своїй сторінці у соціальних мережах письменник Борис Акунін.

П’ять висновків

В The New York Times вийшла стаття «П’ять висновків з організованої перемоги Путіна». Ось ці висновки. 1. Хоча перемога була вирішена наперед, показники Путіна перевершили очікування. 2. Кремлю не вдалося повністю досягти того образу національної єдності, якого він прагнув. 3. Путін претендуватиме на народний мандат на продовження війни в Україні. 4. Війна залишатиметься організуючим принципом для Кремля. 5. Не за горами нова військова мобілізація та посилення внутрішніх репресій.

Економіка РФ рухається до колапсу

Росіян змусять розщедритися. Після «переобрання» Путіна затягування поясів стає неминучим. Але у влади вже готове пояснення, ніби нові побори потрібні не для
війни, а для оплати своїх власних благодіянь.

У своєму «посланні» правитель РФ повідомив про виділення на різні мирні цілі 9,7 трлн рублів протягом свого п’ятого терміну. Але це блеф: за попередню шестирічку, в 2019-2024 роках, на нацпроекти витратили набагато більше – 13 трлн рублів за планом і 15 трлн рублів за фактом, причому в більш «важких» рублях.

Насправді невоєнні витрати зараз не ростуть, а урізаються. Але нібито з метою оплати уявних начальницьких щедрот вже готується перший пакет новинок: підвищення ПДФО для всіх, хто отримує на руки більше 64 тис. рублів на місяць. Цей захід вдарить
по більшості жителів столиць та інших мегаполісів. Зменшення частки пільгових кредитів у загальному числі іпотечних кредитів, що видаються, з 90% до 25%.
Зростання податку на прибуток на чверть. Це викликає ціновий сплеск і закріпить стагнацію в промисловості, яка й так триває з минулої весни, ослаблення рубля, хоча поки що й не радикальне. У бюджет 2024 року закладено рекордні витрати на «національну оборону» – 10,4 трлн рублів, але загальні витрати на ведення війни набагато більше.

За оцінкою експертів, вони становлять близько 40% федеральних бюджетних видатків, тобто майже 15 трлн рублів, що становить 8% ВВП ($160 млрд за курсом,
закладеним у бюджетні розрахунки), а можуть бути ще вищими. При падінні цін на нафту та збитках через першу хвилю західних санкцій планові військові витрати
режиму вдалося зберегти лише ціною безпрецедентного дефіциту та зниження реальних доходів росіян. Нинішнє нібито підвищення соціальних витрат виглядає чомусь нереальним. За реальним рахунком, з поправкою на знецінення рубля, падіння оголошених сьогодні мирних витрат, воно щонайменше, подвійне. Більше того, є всі підстави вважати, що прибуток від енергоресурсів, на який розраховують у Кремлі, значно впаде через санкції Заходу.

 

Коментарі

Варте уваги ПОВ'ЯЗАНІ
Рекомендовано Вам