АналітикаМи не можемо більше терпіти

Ми не можемо більше терпіти

-

Ми не можемо більше терпіти

Андрій Бартиш
Лише за останній тиждень ми стали свідками трьох великих корупційних скандалів, пов’язаних із впливовими посадовими особами та бізнесменами. Висунуто звинувачення Ігорю Коломойському, затримано за хабарі чергового військкома, звільнено міністра оборони Олексія Резнікова, до відомства якого є низка питань у правоохоронних органів. При цьому ми маємо поодинокі випадки, коли корупціонери отримали заслужене покарання. І все це відбувається під час війни з Росією, коли кожен українець живе у стані стресу.

Затягнута війна вимагає максимальної мобілізації суспільства в усіх галузях. Психологічна втома мирного населення та буквально фізична втома тих, хто вже півтора роки перебуває на лінії бойового зіткнення, змушує українське суспільство висувати до влади вищі вимоги щодо виконання взятих раніше зобов’язань і особливо щодо чистоти та правильності прийнятих рішень.

Головне питання

Корупція є однією із найсерйозніших проблем, з якими стикається Україна. Це негативне явище є невід’ємною частиною української дійсності протягом багатьох років, і його наслідки здійснюють руйнівний вплив на державу та суспільство загалом. Незважаючи на бойові дії, корупція в Україні є багатогранним явищем і проникає у різні сфери суспільного життя, є на всіх рівнях державного управління, починаючи від органів влади та закінчуючи правоохоронними структурами. Корупція суттєво обмежує економічне зростання, веде до нерівності, підриває довіру громадян до держави та створює несприятливий бізнес-клімат.

Причини корупції

Однією з основних причин корупції в Україні є слабкість правової системи та низька ефективність правоохоронних органів. Корупція процвітає, коли правил гри не дотримуються і злочинці залишаються безкарними. Недостатня незалежність судової системи та відсутність ефективних механізмів протидії корупції створюють сприятливі умови для її поширення.

Ще однією причиною корупції в Україні є низький рівень оплати державних службовців та інших працівників важливих суспільних секторів. Ми не говоримо про ту частину службовців, які займають привілейоване становище. Наприклад, заробітна плата директора «Укрпошти» обчислюється сотнями тисяч на місяць, а працівники цього підприємства змушені жити на мінімалку. І таких прикладів безліч.

Низька заробітна плата рядових службовців істотно впливає на їхню мотивацію брати участь у корупційних схемах і спокусу брати хабарі для забезпечення свого проживання. Це створює замкнене коло, оскільки низький рівень оплати залучає малокваліфікованих та неетичних працівників, що у свою чергу сприяє поширенню корупції. Особливо згубно корупція в Україні впливає на економіку. Вона створює несправедливі умови для бізнесу, перешкоджає залученню іноземних інвестицій та підриває конкурентоспроможність українських компаній на міжнародному ринку. Корупція також призводить до неправильного розподілу ресурсів та зниження якості надання громадських послуг. І це ми щодня відчуваємо на дорогих та неякісних продуктах, товарах, низьких зарплатах у комерційних підприємствах.

Загроза нацбезпеці

Корупція в армії України є однією із найнебезпечніших форм корупції, оскільки вона прямо загрожує національній безпеці країни. Незважаючи на значні зусилля уряду в
боротьбі з цим явищем, корупція в армії, як і раніше, залишається серйозною проблемою.

Однією з основних причин корупції в армії є недостатнє фінансування та неефективне управління оборонним сектором. Корупція в армії також підриває боєздатність та ефективність українських збройних сил. Несправедливий розподіл ресурсів та недостатній контроль над закупками озброєнь та обладнання призводять до того, що армія не отримує необхідного оновлення та модернізації. Це негативно впливає на готовність до бойових дій та захисту національних інтересів країни.

На сьогодні ДБР розслідує десятки кримінальних справ у сфері закупівлі озброєння, збитки за якими становлять сотні мільйонів доларів. Це ганьба, але найстрашніше, що за цими злочинами стоїть життя наших захисників, які гинуть на фронті або одержують каліцтва. Корупція в армії також може мати серйозні наслідки для безпеки українських військовослужбовців. Хабарі та підкупи можуть впливати на призначення командирів, рішення про переведення на небезпечні ділянки або отримання необхідних навчань та кваліфікацій. Це може призвести до того, що військові, які не мають необхідних навичок і досвіду, будуть змушені виконувати складні завдання, що підвищує ризик для їхнього життя та безпеки.

Допомога США

З 26 серпня по 3 вересня делегації Вищого антикорупційного суду, Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури знаходились у столиці США місті Вашингтон. Цей візит, ймовірно, став самим загадковим в історії діяльності антикорупційних структур в Україні. На запити «Судовоюридичної газети» стосовно мети та характеру візиту дані органи теж відповіли стримано. З релізів неможливо зрозуміти, як і для чого українським представникам взагалі знадобився вояж майже у 8 тис. кілометрів (лише в одну сторону), про що та з ким більше тижня йшли перемовини у США та які будуть наслідки візиту для української сторони.

Наприклад, ВАКС повідомив що під час робочих зустрічей було «представлено досягнення ВАКС за 4 роки роботи» та обговорено «виклики, які необхідно подолати для подальшого розвитку інституційної спроможності суду». Також з федеральними суддями США представники ВАКС обговорили «практичні методи роботи судової системи США».

Окремо у ВАКС, також без подробиць, повідомили про низку зустрічей з представниками Державного департаменту США, Департаменту юстиції США, USAID, МВФ, Світового банку тощо.

Цікаво, що менш ніж за місяць до вказано візиту американські партнери могли отримати від ВАКС всю необхідну їм інформацію і без довготривалих візитів за океан. Окрім зустрічей з представникам Держдепу, Верховного Суду США, МВФ тощо, керівники Бюро мали зустрічі в Раді національної безпеки США та з представниками Федерального бюро розслідувань. У НАБУ ці зустрічі пояснили «необхідністю знайомства та підтримання офіційних контактів керівництва Національного бюро з їх колегами з США». Втім, про що саме йшла мова під час перемовини керівників НАБУ та САП з американською стороною, залишається лише здогадуватись.

Головною оцінкою цієї влади стане те, як буде організовано боротьбу з корупцією. Ми повинні бачити і розуміти, які заходи вживає уряд для запобігання та припинення корупційних схем. На сьогодні в Україні немає глобальних та системних реформ у сфері подолання корупції. Зміцнення правової системи, забезпечення незалежності судової влади – все це може відіграти важливу роль у створенні умов для побудови не на словах, а на ділі європейського суспільства в Україні.

 

Коментарі

Варте уваги ПОВ'ЯЗАНІ
Рекомендовано Вам