Що не день, то «свято» … подорожчання

0

Комунальні тарифи постійно зростають, а ще невдовзі може подорожчати проїзд в міському транспорті. Які тарифи зараз и діють в Запоріжжі, та скільки доведеться платити нашим городянам за всі комунальні блага?

Рішення про встановлення тарифів на комунальні послуги ухвалюють лише уповноважені органи. На сьогодні такі повноваження розподілено між Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), та органами місцевого самоврядування.

Своєю чергою НКРЕКП встановлює тарифи на теплову енергію та деякі комунальні послуги (централізоване водопостачання та водовідведення, послуги з постачання гарячої води). А місцева влада вирішує, які тарифи мають бути на побутові та інші комунальні, транспортні послуги.

Тариф на воду

Його встановлює не місцева влада, а НКРЕКП. Комісія бачить доцільність у існуючій відмінності цін, зважаючи на різні обставини в регіонах: доступ до води, витрати на очищення та інші показники. Тож, виходить, українці платять не так за саму воду, як за супутні витрати при її постачанні. У структурі тарифу чільні місця посідають оплата праці та плата за електроенергію підприємств. А сама вартість води становить лише трохи більше 5% від тарифу. Єдиного тарифу на воду по Україні немає. Ціна залежить від області й від міста.

За даними НКРЕКП від 4 лютого 2020 року, мешканці Запоріжжя за кубометр води платять чи не найменше з усіх регіонів України – 20,77 грн.

Тепло не здорожчає

Хоч місцеві ради і мають повноваження встановлювати тарифи на ті комунальні послуги, які надають їхні комунальні підприємства, але тарифи на теплопостачання встановлює центральна влада, знову ж таки, в обличчі Національної комісії (НКРЕКП).

На сайті концерну «Міські теплові мережі» зазначають, що тариф на послугу з централізованого опалення не змінювався з позаминулого року та на сьогодні складає 1481,07 грн/Гкал. Хоча за новою постановою НКРЕКП від 30 листопада 2020 року встановлено нові тарифи за більшою ціною до оплати – 1655,08 грн/Гкал.

Але в Запоріжжі до кінця оплювального сезону тарифи на опалення та гарячу воду не підвищуватимуть – таке рішення було ухвалено міським головою.

Гранична ціна на газ

З 1 січня в Україні зросли тарифи на газ та його транспортування. Через численні протести людей в різних містах країни Кабінет міністрів нещодавно ухвалив рішення, відповідно до якого газ для споживачів не зможе перевищувати 6,99 грн за куб. Це означає зниження в платіжках людей на понад 30%. Гранична межа ціни на газ почне діяти з 1 лютого 2021 року до кінця карантину або до завершення опалювального сезону.

Як пояснює уряд, ціни на газ різко зросли у зв’язку з тим, що у деяких областях компанії-постачальники газу почали зловживати своїм монопольним становищем та маніпулювати цінами в платіжках після запуску ринку газу з 1 серпня 2020 року.

Але ті громадяни, які підписали річні контракти на постачання газу, платитимуть за газ за тією ціною, яка зафіксована в їхньому контракті. Нагадаємо, від січня минулого року українські споживачі стали отримувати двi газові платіжки – окремо за сам газ та за його транспортування.

Електрика без пільг

Пільговий тариф для населення було скасовано наприкінці минулого року. Якщо раніше за перші 100 кВт можна було сплачувати по 0,90 грн/КВт, то з 1 січня діє фіксована ціна для побутових споживачів на рівні 1,68 грн/кВт.

В Кабміні це рішення пояснюють тим, що без цих змін ціна на електроенергію для населення мала б формуватися на ринкових умовах, і це призвело б до різкого, у понад 2,5 рази зростання тарифу на електричну енергію – до близько 3.30 грн/кВт.

Нові норми діятимуть до 31 березня 2021 року. Після цього можливе підвищення тарифів. В урядовому повідомленні наголошується, що нинішнє рішення ухвалено «з метою уникнення стрімкого зростання тарифу для населення».

Тариф на проїзд

В Україні за минулий рік проїзд у міському транспорті подорожчав на понад 7% – з 5,1 грн до 5,5 грн. Про це свідчать дані на сайті Державної служби статистики. У нашому місті проїзд дешевший. Так, у Запоріжжі проїзд у трамваї та тролейбусах коштує 4 грн, а у великих автобусах – 5 грн. Тобто середня ціна – 4,5 грн.

У  запорізькому комунальному транспорті запровадили безконтактну оплату за проїзд. Відтепер, щоб придбати квиток, пасажиру досить мати при собі смартфон з NFS або підключенням до інтернету, або чиповану банківську картку з грішми. Оплата проїзду здійснюється через валідатори, які розміщені біля середніх і задніх дверей машини.

Тариф на вивіз сміття

У Запоріжжі таку послугу надає ТОВ «Вельтум-Запоріжжя». Як зазначено на сайті, тарифи на вивезення сміття такі:

— для однієї особи, яка мешкає у багатоповерховому будинку – 22, 98 грн/місяць

— для однієї особи, яка мешкає у приватному секторі – 26,94 грн/місяць

Тарифи на утримання будинку

Ціни за послугу різняться в залежності від типу будинку та поверху, на якому живете, але в цілому, варіюються в діапазоні від 200 з невеликим до 280 грн.

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Пожалуйста, введите ваш комментарий!
пожалуйста, введите ваше имя здесь