АналітикаЩо не так із українським контрнаступом

Що не так із українським контрнаступом

-

Що не так із українським контрнаступом

Огляд преси, Андрій Бартиш
Американське видання The Washington Post опублікувало аналіз українського контрнаступу після інтерв’ю з понад 30 високопосадовцями з України, США та європейських країн. Головні тези з даного аналізу наступні.

– Захід і США схилялися до точкового контрнаступу, водночас Залужний наполягав на операціях по всій лінії фронту.

– Пентагон хотів, щоб наступ розпочався в середині квітня, щоб перешкодити Росії продовжувати зміцнювати свої позиції. Українці вагалися, наполягаючи на тому, що вони не готові без додаткового озброєння і тренувань.

– Американські військові були впевнені, що механізована фронтальна атака на російську лінію фронту можлива з тими військами і зброєю, які має Україна, а моделювання показало, що сили Києва, в кращому випадку, можуть досягти Азовського моря і відрізати російські війська на півдні за 60-90 днів.

– За даними The Washington Post, 47-ма бригада 7 червня мала почати контрнаступ, аби за перші 24 години просунутися на понад 14 км до села Роботине, аби в подальшому звільнити Мелітополь. Однак «усе пішло не за планом», констатує видання.

– 70% військових 47-ї бригади вступили в бій, не маючи бойового досвіду. Щільність мінних полів та обстрілів перевищила всі очікування, втрати людей і техніки були надто великі, багато бійців «вперше переживали шок від бою» і відходили на перегрупування, аби знову вступати в кривавий бій.

– На четвертий день, побачивши згорілу західну техніку, Залужний наказав військам призупинити атаку.

– Замість того, щоб намагатися прорвати російську оборону масованою атакою за підтримки артилерії, як радили його американські колеги, Залужний вирішив, що українські солдати підуть пішки невеликими групами по 10 чоловік.

– Командувач американськими силами в Європі не міг зв’язатися з Залужним протягом декількох тижнів на початку кампанії на тлі напруженості через різне бачення рішень на полі бою.

– Кожна сторона звинувачувала іншу в помилках і прорахунках. Військові США дійшли висновку, що Україна недопрацювала у базовій військовій тактиці, українські офіційні особи заявили, що американці не розуміють, як дрони та інші технології змінили поле бою.

Війна в Україні – мобілізація у РФ

Указ президента РФ Володимира Путіна про збільшення штату окупаційної армії є формальним визнанням нинішньої кінцевої чисельності збройних сил РФ, а не наказом про негайне їхнє збільшення. Про це повідомляють американські аналітики на звіт ISW. Вони нагадали, що 1 грудня Путін підписав документ, яким передбачається збільшення армії з 2,039 до 2,209 млн осіб, а загальної чисельності бойового складу – з 1,15 до 1,32 млн осіб. При цьому у вересні минулого року російський уряд оголосив про призов додаткових 300 тисяч осіб у рамках часткової мобілізації.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг 29 листопада заявив, що окупаційні війська втратили понад 300 тисяч людей убитими та пораненими на фронті в Україні з моменту початку повномасштабного вторгнення. За словами аналітиків, мобілізація та фактичні втрати пояснюють приріст армії РФ на 170 тисяч осіб у період з 25 серпня 2022 року до 1 грудня 2023 року. Таким чином, указ Путіна найімовірніше встановлює 2,209 млн осіб як новий офіційний штат, а не наказує значне збільшення загальної чисельності російської армії.

За останніми даними, Росія втратила на війні в Україні вже 332 040 солдатів і офіцерів.

Нещодавно повідомлялось, що мобілізація чоловіків з країн Центральної Азії може принести нові проблеми РФ. У самій Росії ситуація також напружена. Дружини мобілізованих росіян скаржились, що командування залишило їх поранених чоловіків помирати без їжі та води в оточенні ЗСУ. Крім того, рідні російських мобілізованих опублікували маніфест проти безстрокової мобілізації в Росії.

Росія планує війну з НАТО?

На підготовку часу обмаль. Державний секретар президента Польщі каже, що у країн НАТО на східному фланзі залишилось три роки для того, аби підготуватися до нападу Росії. Ворожа військова промисловість зараз працює у три зміни. Про це розповів державний секретар канцелярії президента Польщі та керівник Бюро національної безпеки Яцек Сєвєра в інтерв’ю виданню Nasz Dziennik.

Журналісти поставили йому важливе питання – чи згодний він із заявою Німецької ради з міжнародних відносин про те, що Росія запросто може напасти на НАТО. Саме тому країни мають від 5 до 9 років, аби підготуватися до підступних дій агресора.

«На жаль, так. Цей аналіз збігається з американськими дослідженнями. Проте, як на мене, часові рамки, представлені німецькими аналітиками, занадто оптимістичні. Якщо ми хочемо уникнути війни, країни НАТО на східному фланзі повинні прийняти коротший, трирічний часовий горизонт, щоб підготуватися до конфронтації», – сказав він.

За словами державного секретаря канцелярії президента Польщі, на східному фланзі треба створити потенціал, який стане чітким сигналом для Росії та здатний буде вже незабаром стримати її агресію. Чиновник звернув увагу на той факт, що військова промисловість РФ «працює у три зміни», тому ворожа країна може за три роки спромогтися відбудувати великий потенціал, що є небезпечним.

Прогноз НАТО по війні в Україні

Один із високопоставлених чиновників НАТО на умовах анонімності прокоментував можливість деокупації України. За його словами, в Альянсі думають, що скоріше за все, наша країна не зможе повністю деокупувати території, на яких зараз знаходяться росіяни навіть до кінця 2024-го року, адже «вигнати ворожі війська буде доволі складно». Також чиновник НАТО наголосив, що Україна попри це отримуватиме й надалі всю необхідну підтримку (й фінансову, й військову). Таким чином, наша країна може розраховувати на допомогу, попри протистояння Ізраїлю та ХАМАС.

Однак в Альянсі також запевняють, що з постачанням озброєння та боєприпасів все йде не зовсім так, як планувалося.

За словами генсека Альянску Єнса Столтенберга, зараз тривають одні з найбільш запеклих боїв з початку повномасштабної війни. При цьому, жодна сторона фактично не має просувань. Також він додав, що «ми бачимо велику кількість втрат». Він каже, що лінія фронту не дуже сильно змінилась. Однак досягненням ЗСУ є те, що вдалось «відштовхнути» Чорноморський флот РФ.

Коли Захід наважиться ліквідувати Путіна

Генерал Микола Маломуж впевнений, що Захід вб’є російського диктатора як тільки отримає докази того, що той готовий натиснути «червону кнопку». Вони не погодяться на такий крок доти, поки не побачать в ньому близьку та пряму загрозу для НАТО та союзників. За даними Маломужа, станом на зараз про особисту безпеку Путіна дбають всі спецслужби РФ, незалежно від профілю.

Однак, на думку генерала, попри всі заходи безпеки, ліквідувати диктатора все ж реально. Таке завдання під силу іноземним спецпризначенцям, але Захід поки до
цього кроку не готовий. «Завдання так не стоїть. Ані американці, ані британці, ані французи, ані німці, ані тим більше інші країни цього не планують. Не тому, що не можуть цього зробити. У них принципово інша позиція. Вони не підуть на проведення терористичної, диверсійної акції проти лідера такої країни як Росія. У них це чітко закріплено законодавством», – розповів генерал.

Ексголова розвідки вважає, що виконати завдання з ліквідації Путіна зможуть агенти, які вже давно є серед його оточення.

Де ще Росія планує розпочати війну

Російський диктатор Володимир Путін прагне розпочати війни ще в кількох країнах, зазначив президент України Володимир Зеленський. Український лідер розповів, що Путін хоче вдатися до такого кроку, аби скоріше відвернути увагу світу від допомоги нашій країні.

Зеленський навів кілька прикладів. Зокрема, російські військові діють спільно з Іраном на Близькому Сході. Також Кремль розхитує ситуацію на Балканах, щоб одна держава воювала з іншою.

Крім того, Росія нагнітає ситуацію в Молдові, аби якомога швидше усунути від влади проєвропейський уряд. Окремо Москва дивиться на Африку, де росіяни втручаються в ситуацію за допомогою ПВК «Вагнер», бойовиків якої тренують на території Білорусі.

Коментарі

Варте уваги ПОВ'ЯЗАНІ
Рекомендовано Вам