НовиниЗАЕС: два роки окупації

ЗАЕС: два роки окупації

-

ЗАЕС: два роки окупації

4 березня 2022 року військові РФ окупували Енергодар та Запорізьку атомну електростанцію. Вже два роки світ спостерігає за неправомірними діями росіян, побоюючись нової ядерної катастрофи. Про ситуацію на найбільшому атомному об’єкті Європи розповів голова «Енергоатому» Петро Котін.

За словами Котіна, на ЗАЕС суттєво погіршилась безпекова ситуація: спливає дозволений виробником шестирічний термін перебування в реакторах ядерного палива, росіяни не допускають до роботи кваліфікований (у тому числі ліцензований) український персонал тощо.

«За результатами аналізу всіх фактів порушення умов нормальної експлуатації, ядерної та радіаційної безпеки, що вже відбулись і щоденно відбуваються (а за два роки окупації їх уже понад 150), фахівцями «Енергоатома» проведено розрахунки показників безпеки енергоблоків Запорізької АЕС. Вони підтверджують погіршення рівня безпеки станції внаслідок тривалої російської окупації, — йдеться у заяві Котіна. — У результаті розрахунків поточні значення головних критеріїв безпеки значно перевищують норми як України, так і вимоги МАГАТЕ».

До розрахунків включались лише факти відмов обладнання, порушень ядерної та радіаційної безпеки, а також загрози, які підтверджені експертами МАГАТЕ.

«Нам дуже не хотілося б потрапити у ситуацію, коли внаслідок відсутності у світі механізмів (неспроможності) покарання агресора за ядерний тероризм та скоєні ним злочини на ЗАЕС, навмисно ігнорується реальний стан справ, закриваються очі на проблеми, які важко або невідомо як вирішити», — пише Котін.

Він також зазначив, що на ЗАЕС не лишилося жодного співробітника «Енергоатому».

«Там уже немає нашого досвідченого персоналу. Протягом лютого окупанти вивели останніх наших людей, які зберігали вірність Україні та гарантували безпеку на станції», — заявив Котін і додав, що ще на початку року на станції перебували 360 працівників компанії.

Натомість голова Запорізької обласної адміністрації Іван Федоров підкреслив, що за два роки окупантам не вдалося набрати достатню кількість кваліфікованого персоналу. За його словами, наразі закрита лише половина  вакансій. Також він нагадав, що навколо станції фіксуються обстріли, її периметр заміновано, а поблизу реакторів ворог тримає важку техніку.

«В заручниках у терористів весь світ, але найбільш вразливі саме мешканці Енергодару. Щоб змусити до співпраці, людей викрадали та ув’язнювали. В місті та на території промзони ЗАЕС діє до 10 катівень, через які пройшло понад 1,5 тисячі енергодарців. Єдиний спосіб  забезпечити ядерну безпеку – повернути станцію під повний контроль України. Саме на це мають бути направлені зусилля міжнародної спільноти»,переконаний Федоров.

Коментарі

Варте уваги ПОВ'ЯЗАНІ
Рекомендовано Вам