АналітикаПередові стандарти НАТО тепер в ЗСУ

Передові стандарти НАТО тепер в ЗСУ

-

Передові стандарти НАТО тепер в ЗСУ

Андрій Владов
Ніхто не знає, коли чи хоча б у які терміни скінчиться війна з РФ. Сьогодні вже можна припустити, що першою закінчиться гаряча фаза цієї війни, а потім триватиме дуже довгий період протистояння двох соціальних світів – демократичного та тоталітарного. Тільки з перемогою демократії людство може здобути шлях процвітання та миру.

Україні випала роль стати бойовим авангардом у боротьбі зі злом, і наші воїни виконують свій обов’язок з честю. РФ має величезний людський ресурс, і перемогти її можливо лише технічною військовою перевагою. Воїни ЗСУ зуміли за короткий термін освоїти сучасну зброю НАТО, і Захід готовий провести повне переозброєння нашої армії.

Що буде, якщо Україна програє?

На це питання намагаються відповісти багато аналітиків, але, як на мене, необхідно прислухатися до думки військових. Колишній голова Центрального розвідувального управління США Девід Петреус заявив, що в разі поразки України Путін не зупиниться на досягнутому. За словами Петреуса, «якщо Росія переможе, якщо Путіну вдасться досягти своєї дуже великої мети в Україні, він не зупиниться на досягнутому. Наступною метою стане Молдова, можливо, одна з країн Балтії чи інші країни. Генрі Кіссінджер перед смертю сказав, що лінія оборони НАТО тепер перебуває на кордоні між Україною та Росією, і я з цим повністю погоджуюсь».

ЗСУ – найбоєздатніша армія Європи

В перший тиждень 2024 року українські воїни знищили більш ніж п’ять тисяч російських бійців і майже тисячу одиниць ворожої техніки та озброєння. Про це повідомив перший заступник міністра оборони України генераллейтенант Олександр Павлюк. Він заявив, що загалом цього тижня українським бійцям вдалося знищити 5,5 тисяч окупантів та 954 одиниці ворожої техніки та озброєння.

Зокрема, серед ліквідованої ворожої техніки є: 45 танків, 14 установок протиповітряної оборони, 8 реактивних систем залпового вогню, 110 бойових броньованих машин, 189 артилерійських систем, 231 одиниця автомобільної техніки, 59 одиниць спеціальної техніки.

Також Павлюк повідомив, що протиповітряна оборона України за цей період знищила 77 російських ракет і 220 безпілотників.

А от загальні бойові втрати росіян від початку вторгнення в Україну, за даними Генштабу, сягнули 364 730 осіб. Генштаб інформує, що 860 із них українські захисники ліквідували за минулу добу. Ось втрати РФ в бойовій техніці:

  • танків – 6022 (+4 у порівнянні з попередньою добою);
  • бойових броньованих машин (ББМ) – 11180 (+22);
  • артилерійських систем – 8653 (+36);
  • реактивних систем залпового вогню (РСЗВ) – 951 (+1);
  • засобів протиповітряної оборони – 637 (+4);
  • літаків – 329 (+0);
  • гелікоптерів – 324 (+0);
  • безпілотників оперативно-тактичного рівня – 6811 (+24);
  • крилатих ракет – 1786 (+0);
  • катерів/кораблів – 23 (+0);
  • підводних човнів – 1 (+0);
  • автомобільної техніки і цистерн з паливом – 11523 (+45);
  • спеціальної техніки – 1327 (+10).

Що сказав спікер конгресу США

Республіканці будуть готові проголосувати за допомогу, щойно адміністрація Байдена роз’яснить їм її стратегію щодо України, заявив спікер Палати представників США Майк Джонсон. При цьому він назвав Володимира Путіна «безжалісним диктатором». Конгрес США може схвалити фінансування для України до лютого, якщо Білий дім «серйозно підійде» до питання захисту кордонів США.

«Ми повинні забезпечити охорону кордонів США, перш ніж охороняти чиїсь ще», — також сказав Джонсон у відповідь на запитання журналіста CBS News, чи зможе Конгрес схвалити пакет фінансування для України в січні. Він вважає, що Білий дім має прислухатися до американського народу, якого на 80% хвилює питання кордону США з Мексикою. Крім того, адміністрація президента Джо Байдена, за словами спікера, не надала інформацію щодо того, «що є кінцевою метою в Україні, і як ми будемо відповідально ставитися до витрачання цих ресурсів».

Спікер пообіцяв, що республіканці будуть готові проголосувати за допомогу, щойно адміністрація Байдена роз’яснить їм її стратегію щодо України. «Ми готові підтримувати Україну, але не розуміємо стратегію Білого Дому. Яка має бути завершальна фаза війни? Яка у нас стратегія? Яку мету ми переслідуємо?» – перелічив він питання, на які прагне отримати відповіді.

Гарантії контролю виділених грошей

Джонсон хоче отримати гарантії, що США повністю контролюватимуть витрачання коштів із військової допомоги. «Республіканці в Палаті представників під час зустрічі з президентом Володимиром Зеленським були повні рішучості підтримати український народ, боротьбу за свободу та проти Володимира Путіна, який є безжальним диктатором. Однак через зростання державного боргу США Вашингтону для бюджетування допомоги Україні доведеться позичати десь гроші. Потрібна відповідальність перед людьми, які цю допомогу фінансують», – наголосив він.

Нагадаємо, у грудні президент США Джо Байден закликав Конгрес терміново ухвалити
пакет допомоги Україні. 6 грудня законопроєкт про фінансування допомоги Україні, Ізраїлю і Тайваню не пройшов процедурного голосування в Сенаті США через вимоги республіканців щодо жорсткішої міграційної політики, і Конгрес США пішов на різдвяні канікули.

Перехід на новий рівень озброєння

Підтримуючи масштабні атаки по цивільній інфраструктурі України, громадяни РФ повинні нарешті зрозуміти, що в цю гру можна грати вдвох. Аварії на російських електростанціях, які є військовою ціллю для ЗСУ, це попередження кремлівському режиму, що в разі продовження ними політики терору щодо України ЗСУ можуть досягти будь-яких цілей на території РФ.

Але на сьогодні гостро постає питання ППО, і наші союзники допомагають нам у вирішенні цього. Екскомандувач військ НАТО в Європі Філіп Брідлав наголосив на необхідності збільшення допомоги Києву. За його словами, Україні потрібно більше систем протиповітряної оборони для ефективного захисту неба від ракетних атак, повідомляє «Радіо Свобода». Надані Києву системи ППО з боку Заходу є ефективними, але їх кількість недостатня.

Відповідаючи на запитання про потреби української ППО, генерал Брідлав констатував, що ЗСУ використовують надані Заходом системи з розумом, але для захисту всієї території країни потрібно значно більше установок. Він також наголосив на важливості датчиків, радарів та систем управління, які зроблять оборону більш стійкою. «Ми недостатньо дали Україні. Ми повинні дати українцям більше можливостей. Скажімо, F-16 ефективніші, коли підключені до сенсорів та мережі управління, які дають їм змогу визначити, звідки летить ракета», – сказав Брідлав.

Водночас генерал наголосив: українські захисники вже роблять хорошу роботу з обмеженою кількістю спроможностей, які вони мають.

Надання Києву літаків F-16

Держави-члени НАТО не відмовляються від підтримки України у війні проти Росії. На даному етапі з’явилася ініціатива, як допомогти ЗСУ проводити операції у повітряному просторі. Так, обговорюється надання Києву літаків F-16 разом із інструкторами для навчання пілотів. Також створюється коаліція країн, яким дадуть тисячу ракет для ППО Patriot. Про це йдеться у зведенні Інституту вивчення війни (ISW).

Так, 3 січня міністр оборони Норвегії Бьорн Арільд Грам оголосив, що його
країна надає два навчально-тренувальних винищувачі F-16 та 10 інструкторів для навчання українських військових у Данії. Він запевнив, що партнери України працюватимуть «день та ніч» над створенням міцних та сучасних українських Військово-повітряних сил. Крім того, у Північноатлантичному альянсі також оголосили, що Агентство підтримки та закупівель НАТО підтримає коаліцію держав-членів у закупівлі до 1000 ракет Patriot для посилення протиповітряної оборони країн-членів. У коаліцію входять Німеччина, Нідерланди, Румунія та Іспанія.

Аналітики нагадали слова главкома ЗСУ генерала Валерія Залужного, який 2 січня заявив, що надані Заходом системи Patriot дозволили українським силам збити рекордну кількість – 10 гіперзвукових ракет «Кинжал» під час російських ударів в ніч з 1 на 2 січня та протягом дня 2 січня.

Стале постачання, стале виробництво

Україна «максимально» працює над тим, аби наші Сили оборони та безпеки могли вже в цьому році розраховувати на озброєння та військову техніку українського виробництва. Про це повідомив президент України Володимир Зеленський у вечірньому зверненні в суботу, 6 січня. «Стале постачання, стале виробництво із чіткою тенденцією на збільшення нашого виробництва і снарядів, і техніки – в Україні й разом із партнерами. Працюємо максимально, щоб цього року наші Сили оборони й безпеки могли базуватись у значній частині своїх дій саме на нашому, українському виробництві», – сказав президент.

Він додав, що зараз у росіян «вже формується відчуття» сили української зброї, і цієї сили стане «ще в рази більше».

Коментарі

Варте уваги ПОВ'ЯЗАНІ
Рекомендовано Вам