НовиниМедіаграмотність – запорука здорового глузду

Медіаграмотність – запорука здорового глузду

-

Медіаграмотність – запорука здорового глузду

В наш час інформаційні потоки стали досить потужними. Українці отримують новини кожного дня з найрізноманітніших джерел. Отримана інформація майже ніколи не піддається аналізу та фільтруванню споживачем. Через відсутність навичок роботи з інформацією людина стає вразливою та може піддаватися інформаційному впливу, фейкам та пропаганді. Той, хто вміє робити інформаційний аналіз та визначати якісні, достовірні джерела може сміливо вважатись медіаграмотним.

Для формування зрілої та медіаграмотної особи в багатьох європейских країнах та Америці було впроваджено предмет медіаосвіти на шкільному рівні, як обов’язковий. У 2020 році за реформи НУШ (Нова українська школа) також було представлено курс, який передбачає навчання володіння інформаційникми ресурсами ще з початкової школи. Як вибіркову дисципліну, медійну грамотність викладають у багатьох університетах України.

Але більшість громадян знаходиться вже поза освітою. Як залишатись в інформаційному просторі і не втрачати спокій, якщо ви є активним споживачем повідомлень від ЗМІ, але не впевнені в їх правдивості? Декілька невеликих рекомендацій, що допоможуть вам отримувати достовірні та якісні новини надав Віктор Костюк, викладач ЗНУ з медіаграмотності:

  • Перевірка якості ЗМІ. Кожна інформація, як і продукт має свою якість, що напряму залежить від репутації каналу, газети чи інтернет-видання. Журналіст є виробником, автором, що надає інформацію. Від рівня репутації ЗМІ та журналіста залежить і якість поданого матеріалу.
  • Перевірка коментарів від експертів. Як і журналіст експерт, який дає коментар має бути перевіреним. Правильним було б дізнатись більше про його біографію, авторитет та попередні заяви, а не довіряти «британським вченим.
  • Співставлення текстів. Текст новини та повідомлення, що здається підозрілим чи неправдивим слід порівняти щонайменше з трьома іншими подібними новинами в інших джерелах.

Зараз, коли в Україні йде інформаційна війна, майже кожен громадянин щодня стикається з інформаційними атаками і розповсюдженням фейків, що ставить під небезпеку моральний стан суспільства, тому перевірка якості інформації чи вміння відрізнити фейк від правдивої новини є вкрай важливими навичками у повсякденному житті.

Вадим Сорвін

Коментарі

Варте уваги ПОВ'ЯЗАНІ
Рекомендовано Вам